Północna Droga. (#3). Pasja według Einara

Północna Droga. (#3). Pasja według Einara

Autor: Elżbieta Cherezińska

W klasztorze reguły miłosierdzia są tylko głoszone. Jak się lepiej przyjrzeć. w życiu nikt ich nie stosuje. Oblaci są wobec siebie okrutni. Starzy mnisi złośliwi. A nowicjusze wypracowali doskonałą wręcz obojętność na siebie wzajem. Nauczyciele wobec uczniów są surowi. Przełożeni podejrzliwi. Nikt się nad nikim nie rozczula. Dyscyplina. Rózgi. Głód. Brak snu. A o miłosierdziu śpiewamy psalmy. Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa. Kim był? Rozmodlonym zdrajcą? Tym. który wierzy. wątpiąc. i który modli się przez seks? Nie znał kobiet. choć podobno miał dziewięć matek. Znał tylko ojca. pogańskiego kapłana. który kochał życie. a nienawidził świata. Gdy jego ojciec zginął. sam został synem Chrysta. Zamknięty w klasztorze przecho

:

Cena:


Jądro ciemności

Autor: Joseph Conrad

‚Arcydzieło w nowym przekładzie Anglia. koniec XIX wieku. Trzech gentlemanów słucha opowieści żeglarza włóczęgi Charliego Marlowa o jego wyprawie do Konga będącego wówczas kolonią belgijską. Podróż do placówki przedsiębiorstwa handlującego między innymi kością słoniową okazuje się wędrówką do tytułowego „jądra ciemności”. w otchłań własnej podświadomości i do granic zrozumienia. Wieńczące ją spotkanie z przerażającym i fascynującym Kurtzem. którego Marlow ma sprowadzić z powrotem do cywilizowanego świata. dokonuje ostatecznego przewartościowania jego myślenia. Niepokojąco aktualnie brzmią dziś pytania stawiane przez Conrada – o prawo do przemocy w imię cywilizacji. o genezę zła. o tożsamość człowieka i obecność Innego w każdym z nas. a także o to. czy pewne doświadczenia są w ogóle wyrażalne. Być może dlatego dzieło to zainspirowało wielu dwudziestowiecznych pisarzy. a jego ekranowych adaptacji dokonali Werner Herzog i Francis Ford Coppola. Książka budzi do dziś wiele kontrowersji. Jądro ciemności na nowo przełożyła Magda Heydel. która opatrzyła też tekst Conrada znakomitym posłowiem. ‚

Wydawnictwo: Znak

Cena: 19.9


Kiedy Atena odwraca wzrok

Autor: Jakub Szamałek

Jesień. 430 r. p.n.e. Kiedy wojska Spartan przerywają oblężenie. zaczyna się prawdziwa wojna. Leochares musi powstrzymać pozbawionego skrupułów spartańskiego szpiega. zanim ten zniszczy Ateny od środka. Początkowo Leochares nie docenia w pełni zagrożenia. Kiedy jednak jeden z podejrzanych zostaje brutalnie zamordowany. okazuje się. że gra toczy się o najwyższą stawkę. Żadna ze stron nie zawaha się przed ciosem – nawet jeśli miałoby to oznaczać zatarcie granic między dobrem a złem. Leocharesowi przychodzi zmagać się nie tylko z groźnym szpiegiem. ale i z własnymi uczuciami. Podczas gdy jego związek z żoną się rozpada. pewien młody niewolnik gotów jest zrobić wszystko. by Leochares odwzajemnił jego uczucie – a ten nie wie. czy ma siłę mu się oprzeć. Co więcej. jego pracodawca Perykles. największy autorytet Aten. ulega żądzy władzy. Leocharesa ogarniają powoli wątpliwości – czy na pewno stanął po słusznej stronie konfliktu?

Wydawnictwo: MUZA SA

Cena: 23.99


Byłam dziewczyną mafii

Autor: Janusz Szostak

‚Prawdziwa historia namiętności i zbrodni’

Szokująca relacja byłej miss nastolatek z kulisów konkursów piękności i świata modelingu. którymi od lat interesują się gangsterzy. Dla niektórych dziewczęta ta przygoda kończyła się w domach publicznych. Gdyż są tylko towarem w rękach handlarzy ludźmi. działających na zlecenie gangów. Anna miała nieco więcej szczęścia. z konkursu Miss Polski trafiła do gangu mokotowskiego. Była dziewczyna mafii. poznała życie jej bossów i żołnierzy. Seks. zbrodnie. wynaturzenia. duże pieniądze.

To także historia gangu obcinaczy palców – najbardziej bezwzględnej i najlepiej zorganizowanej grupy przestępczej w dziejach polskiej kryminalistyki. Na jej czele miał stać Wojciech S. zwany „Kierownikiem”. uznawany też za szefa komanda śmierci „Mokotowa”. To autorytet i żywa legenda świata przestępczego. „Kierownik” mówi w tej książce o mitach powstających na jego temat. nielojalnych kolegach. upadłych kobietach. przekupnych policjantach oraz zbrodniach. która mu się zarzuca.

Dziennikarskie śledztwo Janusza Szostaka ukazuje jak łączyły się świat pięknych kobiet i bezwzględnych gangsterów. Nic nie jest tu czarno-białe ani nawet szare. Jest czerwone od krwi.

Wydawnictwo: Harde Wydawnictwo

Cena: 29.99


Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza

Autor: Eric Karpeles

To pierwsza na polskim rynku rzetelna biografia sensu stricto Józefa Czapskiego. napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. (w 2007 r. Zeszyty Literackie wydały „Portet Józefa Czapskiego” Wojciecha Karpińskiego.)

Józef Czapski – żołnierz. postać publiczna. świadek historii. pamiętnikarz. pisarz i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty. W czasie Rewolucji był studentem w Petersburgu. w szalonych latach dwudziestych – malarzem w Paryżu. Jako polski oficer rezerwy wróciwszy do ojczyzny walczył z Niemcami na początku II wojny światowej. przez Sowietów został wzięty do niewoli i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Potem nie wrócił do Polski. pracował w powojennym Paryżu. zdając relacje z tragicznego położenia swojego kraju niszczonego przez totalitarny ustrój. Wydane tuż po wojnie. choć mniej znane. wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu „Na nieludzkiej ziemi”. wyprzedzają „Archipelag Gułag” Sołżenicyna o ćwierć wieku. Czapski narzucił sobie również ścisłą dyscyplinę jako malarz – twórczość ta nadawała sens jego życiu i przez dziesięciolecia zajmował się nią codziennie.

Ze wstępu autora:

Mój pierwszy kontakt z życiem i twórczością Józefa Czapskiego nastąpił całkowicie niespodziewanie. Do pewnego czerwcowego dnia nigdy o nim nie słyszałem. a nazajutrz byłem nim zafascynowany.

Dzięki wspaniałomyślnemu odruchowi starego znajomego. który lubi zaspokajać mój apetyt na krytyczne myślenie. pewnego ranka otrzymałem pocztą z Paryża niewielką francuską książkę na temat Marcela Prousta. Nazwisko autora. Józefa Czapskiego. nie było mi znane. Nie bardzo pamiętam. co się stało po otwarciu paczki. Niczym stworzenie zagrzebujące się w swoim naturalnym siedlisku. opadłem na fotel i zacząłem ją od razu czytać. (…)

Byłem wdzięczny za to nieoczekiwane pojawienie się książki Czapskiego w moim życiu. Następnego dnia wielokrotnie. niemal bezustannie myślałem o tym. co Czapski napisał o Prouście i jak to napisał. (…)

Józef Czapski. postać na ogół nieznana czytelnikom i artystom anglojęzycznym. przeżył swoich dziewięćdziesiąt sześć lat w wielu życiowych rolach – jako żołnierz. postać publiczna. świadek historii. pamiętnikarz. eseista i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty.

Mimo gorliwego zaangażowania w walkę z totalitaryzmem i pomoc innym Czapski uważał się przede wszystkim za malarza. Malowanie. jak dowie się czytelnik. nadawało sens jego życiu. (…)

Według jednego z przyjaciół Czapskiego „ bardziej podziwiano go za charakter niż za twórczość malarską. Ci. który kupowali jego prace. robili to głównie z przyjaźni dla tego człowieka. Jego malarstwo pozostaje praktycznie nieznane”.

I tak jest nadal. Obrazów Czapskiego prawie nie ma w zbiorach publicznych. większość znajduje się w prywatnych kolekcjach w różnych miejscach Europy. Wiele dziesięcioleci temu obrazy Czapskiego zostały zakupione i oficjalne zarejestrowane w narodowych zbiorach w Polsce i Francji. ale ich tytuły pojawiają się jedynie z numerami inwentaryzacyjnymi przyporządkowanymi pracom przechowywanym w magazynach. Tylko nieliczne płótna są wystawiane publicznie. (…)

Zapis w jego dzienniku ukazuje rezultaty kilkudniowej pracy poświęconej rysowaniu różnych kwiatów. Czapski. potrafiący wykraczać poza własne dostrzeżone niepowodzenia. odnotowuje zniechęcenie faktem. że zdołał uchwycić tylko odrobinę ich witalności.

„Kiedy rysujesz. czujesz każdą kreskę prowadzoną na papierze jako coś żyjącego. nieodwołalnego. i naraz rysunek zaczyna żyć. (…) Potem dwie – jedną kreską – notatki tulipanów wydały mi się nagle żywiej istniejące. Dlaczego? Bo je czułem podczas rysowania. czułem ten związek niezdarnego. niepewnego. zdeformowanego trochę rysunku. jakby między końcem mojego ołówka a mną nie było żadnej przerwy. Ja byłem na końcu ołówka.”

Mam nadzieję ożywić Czapskiego w sposób. w jaki opisuje rysowanie tych tulipanów. On i ja spotykamy się na końcu mojego ołówka.

Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Cena: 52


Filary Świata. Tir Alainn – tom 1

Autor: Anne Bishop

Ari. najmłodsza z wielopokoleniowego rodu czarownic. przeczuwa nadchodzące zmiany – zmiany na gorsze. Od wieków jej poprzedniczki opiekowały się Starymi Miejscami. dbając o to. by ziemie te pozostawały bezpieczne i płodne. Ale wraz z nadejściem Letniego Księżyca nastroje wśród jej sąsiadów stają się coraz bardziej napięte. Ari nie jest już bezpieczna.

Fae od dłuższego czasu ignorowali zmiany zachodzące w świecie śmiertelników. a do cienistego świata podróżowali jedynie po chwile dobrej zabawy. Tymczasem drogi powoli zaczynają znikać. skazując klany Fae na izolację i samotność.

Choć światy duchowy i naturalny kiedyś pozostawały ze sobą w harmonii. dziś do uszu zarówno Fae. jak i śmiertelników. docierają akordy. które nie chcą ze sobą współbrzmieć.

:

Cena:


ISBN

9788328711365: Wydawnictwo

Format

34.3: https://woblink.com/ebook/trzynasty-dzien-tygodnia-ryszard-cwirlej-142362u

Cena:lśniące dziewczyny, perwersyjna milosc laurelin, starosc w literaturze, marta leśniakowska, tadeusz lewowicki, książki religijne pdf, trudi canavan wielki mistrz pdf, pewność siebie pdf, zarządzanie ryzykiem jajuga pdf, najlepsze powieści kryminalne, dublerka pdf, biochemia harper pdf, chyłka cytaty, wyszukiwarka ksiazek, za złotą bramą, katastrofa posmoleńska rzeczkowski…