Nie ma czasu. Myśli o tym. co ważne

Nie ma czasu. Myśli o tym. co ważne

Autor: Ursula K. Le Guin

Nagroda HUGO 2017.

Ursula K. Le Guin o absurdzie. jakim jest zaprzeczanie własnej starości: Jeśli mam dziewięćdziesiąt lat. a wierzę. że mam czterdzieści pięć. sama proszę o trudne chwile przy wychodzeniu z wanny.

O kulturowej percepcji fantasy: Kierunkiem ucieczki zawsze jest wolność. A zatem. o co właściwie oskarża ‘eskapizm’?

O śniadaniu: Jedzenie jajka ze skorupki wymaga nie tylko praktyki. ale i stanowczości. nawet odwagi. być może gotowości popełnienia przestępstwa.

Ursula K. Le Guin od dziesięcioleci prowadziła czytelników do wyobrażonych światów. Teraz stanęła na ostatnej wielkiej granicy życia: starości. Bada nowe terytorium literackie: blog. forum. gdzie jej opinie błyszczą pełnym blaskiem – ostre. inteligentne. równie krytyczne co pełne współczucia. ‚Nie ma czasu’ to zbiór najlepszych sieciowych tekstów Le Guin. prezentujących perfekcyjnie krystaliczne przemyślenia o tym. co teraz jest dla niej istotne. jej troski. jej niegasnący zachwyt i zadziwienie naszym światem: Jak bogaci jesteśmy w tę wiedzę. i we wszystko wokół nas. czego jeszcze możemy się nauczyć. Jesteśmy miliarderami. co do jednego.

(…) nigdzie w swoim życiu nie mogę znaleźć czasu. jakiegokolwiek czasu. który nie byłby zajęty. Ja jestem wolna. ale mój czas nie. Jest w pełni. żywotnie zajęty snem. marzeniami. załatwianiem interesów i e-mailową korespondencją z przyjaciółmi i rodziną. czytaniem. pisaniem poezji. pisaniem prozy. myśleniem. zapominaniem. haftowaniem. przygotowaniem i zjadaniem posiłków. sprzątaniem w kuchni. analizą Wergiliusza. spotkaniami z przyjaciółmi. rozmowami z mężem. chodzeniem po zakupy. spacerowaniem. jeśli mogę spacerować i podróżowaniem. jeśli podróżujemy. niekiedy siedzeniem w vipassanie. niekiedy oglądaniem filmu. wykonywaniem Ośmiu Bezcennych Chińskich Ćwiczeń. kiedy potrafię. leżeniem po południu z tomem Krazy Kata do czytania i moim własnym zwariowanym kotem. który zajmuje obszar między górą ud i środkiem łydek. gdzie układa się i natychmiast głęboko zasypia. Żadna z tych czynności nie dzieje się w czasie wolnym. Nie mogę go marnować. (…) W przyszłym tygodniu kończę osiemdziesiąt jeden lat. Nie mam wolnego czasu.

Jako konstruktorka światów. literacka stylistka. krytyk społeczny i gawędziarka. Ursula K. Le Guin nie ma sobie równych.

Michael Chabon. pisarz

To. co osobiste i codzienne. stanowi główną przyjemność lektury tego zbioru…. Stronice aż skrzą się od tekstów. po których czytelnik unosi głowę i szuka dostępnego ucha. by się nimi podzielić….

‚The New York Times Book Review’

Ta cudowna książka jest w równiej mierze dociekliwa. co męcząco pewna siebie… Nawet w błahostkach pomijających ważkie problemy. zdania są perfekcyjnie wyważone. a język starannie dobrany. [Le Guin] pisze przecież ‚Słowa są moim tworzywem – moim surowcem’. I to poprzez ich nieskończone aranżacje… niezwykłe wyobrażone światy pani Le Guin zostały zbudowane i pokazane.

‚Wall Street Journal’

Błyskotliwe. często głębokie obserwacje… Le Guin posiada dobrze uporządkowany umysł… Jeśli osiągnęła ‚zrzędliwą starość’. jak to określa. zainspirowała ją tylko do zaciekawienia i świadomości wszystkiego wokół.

‚USA Today’

‚Nie ma czasu’. wybór internetowych esejów Le Guin. dotyczy właściwie wszystkiego. co przeszło jej przez myśl. od kwestii literackich. poprzez koty. po krajobraz Oregonu… Może jest sporo prawdy w oklepanym powiedzeniu. że pisarze science fiction są prorokami?… Rok temu przekonywaliśmy. że Le Guin zasługuje na Nagrodę Nobla z literatury. Prawdę mówiąc… cóż za fantazja… powinna rządzić krajem.

‚The Washington Post’

Błyskotliwe obserwacje i ostry. lekki język otwierają nam okno do wewnętrznego życia wielokrotnie nagradzanej pisarki.

‚Harper’s Bazaar’

Le Guin jest urodzoną gawędziarką i te skrawki jej życia są bezdyskusyjnie czarujące. Z całą pewnością jest tutaj niczym lwica w zimie. skoncentrowana jak nigdy na wszystkim. co dla niej najbardziej istotne. Starość nie jest dla młodych. stwierdza – i to zdanie nie ma być skargą. ale okrzykiem bojowym. Jeśli spędzicie trochę czasu z osiemdziesięcioletnią Ursulą K. Le Guin. perspektywa starości stanie się mniej przytłaczająca.

‚BookPage’

Lektura najnowszej książki portlandzkiej pisarki Ursuli K. Le Guin […] przypomina trochę jednostronną konwersację z zabawną. trochę zwariowaną i bystrą starą przyjaciółką… Nawet jeśli chcesz się z nią spierać. jej słowa wciąż przyciągają twoją uwagę… To może być zabawne. Może być zaskakujące. Może być irytujące… Jak można się spodziewać po autorce. której poświęciła życie wyobrażaniu sobie ze szczegółami światów alternatywnych. ma zdolność. by spojrzeć z dystansu na ziemskie życie i dostrzec w nim rzeczy niezwykłe.

‚The Oregonian’

To książka. która naprawdę mówi o tym. co ważne.

‚The Houston Chronicle’

Pełna niezwykłych spostrzeżeń i humoru.

‚The Columbus Dispatch’

Wie. co myśli. a pisze tak dobrze. że człowiek ma ochotę wracać do tych szczerych wyznań… jak do starszej. mądrzejszej przyjaciółki.

‚Omnivoracious’

‚Nie ma czasu’ prezentuje to. co najlepsze u Le Guin: bystre spostrzeżenia. wielkie serce. indywidualność i rozkosz lektury… Jej wyczulenie na detale i ironiczny żart są tu widoczne w całej pełni… Czytelnicy znajdą w tych mądrych i elokwentnych tekstach wiele materiału do przemyśleń…

‚Shelf Awareness’

Pełne wigoru. a niekiedy cierpkie refleksje o starości. literaturze. moralności Ameryki… Niezwykły zbiór… Głębokie rozważania wprawnej i przenikliwej autorki.

‚Kirkus’

Zwięzłe. dowcipne i pełne sympatii medytacje o starości. literaturze i kotach… [Le Guin] oferuje swym licznym fanom szansę zapoznania się z jej bystrymi obserwacjami dnia codziennego.

‚Publishers Weekly’

Ursula K. Le Guin urodziła się w Berkeley (Kalifornia. USA) w roku 1929. Jest laureatką National Book Award. siedem razy otrzymała nagrodę Hugo (w tym również za niniejszą książkę. nagrodzoną podczas Worldconu 2017 w Helsinkach) i pięć razy Nebulę. Zostałą przyjęta do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury (American Academy of Arts and Letters). Do śmierci mieszkała w Portland (Oregon. USA). Zmarła w styczniu 2018 roku.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 32


Cuda nasze powszednie

Autor: Dorota Łosiewicz

Cuda zdarzają się każdego dnia. Nie mają co do tego wątpliwości bohaterowie tej książki. którzy z radością dzielą się tym. co ich spotkało. a co teoretycznie jest niemożliwe.

Niespodziewane uwolnienia z wielkich i małych nałogów.

Poczęcia. do których – w opinii lekarzy – miało nigdy nie dojść.

Radykalne uzdrowienia. których już nikt się nie spodziewał.

Powroty do normalnego życia. mimo że specjaliści przepowiadali jałową wegetację.

Niewytłumaczalne spotkania. które zmieniały całe życie.

By to zrozumieć potrzeba jednego: wiary.

Dorota Łosiewicz
Publicystka tygodnika „Sieci’. Współprowadzi program „W tyle wizji’ w TVP Info oraz „Kwadrans Polityczny’ w TVP 1. Współautorka wywiadu rzeki z Martą Kaczyńską. pt. „Moi Rodzice’ oraz książek „Cuda nasze powszednie’. „Życie jest cudem’. Ukończyła Politologię na UKSW i Integrację Europejską na wydziale Stosunków Międzynarodowych UW. Mama czwórki dzieci.

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 29.99


Nowi londyńczycy

Autor: Judah Ben

Finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2019

Dzisiejszy Londyn nie jest już tylko miastem królowej brytyjskiej. Big Bena i popołudniowej herbaty. Dołączyły do nich nowe symbole – koczujący pod murami żebracy. skuleni w przejściach podziemnych bezdomni i czekające na skrzyżowaniach prostytutki.

Ben Judah przemierza ulice miasta. w którym się urodził i wychował. ale które powoli przestaje poznawać. Podczas swojej wędrówki zastanawia się. do kogo właściwie należy Londyn. skoro biali Brytyjczycy to tylko 18% populacji. a każdego roku przybywa do miasta 100 000 nowych imigrantów. A może prawdziwi londyńczycy to ci spotkani Rumuni. Polacy czy Pakistańczycy? Wszyscy oni chcieli. aby spełnił się ich wielki sen. a obudzili się w koszmarnej rzeczywi

9.9: https://woblink.com/ebook/rozliczanie-vat-od-uslug-swiadczonych-przez-internet-tomasz-krywan-148203u

Cena:najmroczniejszy sekret pdf, oświęcim czarna zima, dotyk ognia, chłopiec czy dziewczynka, postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała, grycman, glen cook czarna kompania, piotr radziwiłłowicz, ja hipis narkoman od fascynacji do degrengolady, los polacos, sekielski susza, jezykowy obraz swiata, uklad pdf, matylda audiobook, gertruda mieszkówna, anonimowewyznania.pl, gałgankowy skarb, przetrwać noc…