Dziecko w śniegu

Dziecko w śniegu

Autor: Włodek Goldkorn

Dzieciństwo spędził w Katowicach. Mieszkał w domu opuszczonym przez Niemców. W przestronnych i jasnych pokojach stały meble w stylu Biedermeier. Przymocowane były do nich tabliczki z ciemnego metalu z napisem „własność Trzeciej Rzeszy” i swastyką. Swastyki stały się codziennością. oswojoną częścią jego dziecięcego imaginarium. Jako mały chłopiec bawił się z kolegami w Auschwitz.

Włodek Goldkorn – Żyd. Polak. ceniony włoski publicysta – podobnie jak wiele innych dzieci osób ocalałych z Holocaustu całe życie spędził w cieniu Szoa. wśród strzępków opowieści. fragmentów wspomnień. Jego ciocia Nachcia poszła do komory gazowej z córeczką na rękach. „To nie jest świat godzien tego. żeby na nim żyć” – powiedziała. choć mogła oddać dziecko i uniknąć śmierci. Jego ciocia Chajtełe. uciekając przed Niemcami. porzuciła niemowlę w śniegu. Przeżyła. Tego. kto przetrwał Zagładę. nie można sądzić ludzką miarą. pisze Goldkorn.

Prawda o Zagładzie leży w wielości narracji. w niepewności wspomnień. w niedomówieniach. Jest opowieścią świadków. ale też katów. „Dziecko w śniegu” to traktat o pamięci. o prawdzie. o doświadczeniu zła. o przetrwaniu.

„Trzeba i należy opowiadać niewypowiedziane. […] Szoah – mówi Goldkorn – jest tylko pustką. Próby wypełniania jej rzekomymi pozytywnymi znaczeniami czy przesłaniem nadziei są gorsze od udręki: to brak zrozumienia. jak bardzo Zło zakorzenione jest w każdym z nas. Opowieść o tym. co się wydarzyło. jest nie tylko świadectwem. wymierzonym przeciwko tym. którzy chcieliby ukryć i wymazać zbrodnie. ale również bolesną próbą ukazania wywrotowej natury Zła. w nadziei. jak mówił Primo Levi. że nauczymy się je rozpoznawać. kiedy znów się pojawi.

Goldkorn bez litości pracuje nad pamięcią. z wielkim trudem wydobywając ją z siebie. walcząc z nią. ale ostatecznie sprawiając. że ożywa. Odwołuje się do pamięci. która pod wieloma względami jest wyobrażeniem.” Francesco M. Cataluccio

„Czym jest pamięć? Czym jest przeszłość? Co pozostaje po życiu i śmierci tych. których kochaliśmy. a którzy żyli przed nami? Ponadczasowe przemyślenia. które stają się przejmujące dlatego. że odnoszą się do przeszłości Żyda-Polaka i komunisty. dorastającego w ojczyźnie. która następnie się go wyparła.” „La Repubblica”

„Goldkorn przez długi czas był redaktorem działu kultury „L’Espresso”. Opowiadał o innych. w tej książce mówi o sobie. Jest to przykład na to. jak osobiste doświadczenie przepuszczone przez pryzmat literatury może nabrać uniwersalnej wartości.” Romana Petri. La Nuova Sardegna

„Ofiary Szoah to nie tylko zamordowani w komorach gazowych: to całe pokolenie. pierwsze po Apokalipsie. które żyje pomiędzy pamięcią i tym. co „po”. które wciąż zadaje sobie pytanie. czym jest przeszłość.” „L’Adige”

„To jedna z tych książek. które porywają i zostają z czytelnikiem na zawsze.” Anna Foa. „Avvenire”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


1

:

:

Cena:


Jak każe obyczaj

Autor: Edith Wharton

Undine Spragg ma wielkie ambicje – chce osiągnąć „wszystko. co najlepsze”. Dzięki imponującej (a zarazem przerażającej) wytrwałości. ogromnemu sprytowi. zatrważającej zdolności manipulacji oraz nietuzinkowej urodzie i przepysznemu egoizmowi udaje jej się piąć na coraz to wyższe szczeble drabiny społecznej. Trafia do nowojorskiego światka. na paryskie salony. do zamków francuskiej arystokracji… Na każdym etapie swojej kariery poznaje dotychczas jej obce obyczaje. do których błyskawicznie się adaptuje. Gdzie są granice ambicji tej fascynującej antybohaterki? Czy je osiągnie? I wreszcie: kto za to wszystko zapłaci?

Wydawnictwo: MG

Cena: 34.9access krok po kroku pdf, krystyna sobczyk, coben ksiazki, piotr glas dekalog, polskie powieści historyczne, książki o psach przygodowe, wiedźminkołaj, jagiellonowie dynastia, batalion czołgów, maska mp3, miłość z widokiem na morze, tysiąc obsesji pdf, marek lisiński, nioh 2 poradnik, dziewczyna którą znałaś, paulina świst przekręt pdf, andrzej pilipiuk audiobook, książka wszystkich rzeczy…