Inne kolory

Inne kolory

Autor: Orhan Pamuk

Niezwykła. zaskakująca. zachęcająca do odmiennego spojrzenia na świat książka najsławniejszego tureckiego pisarza i noblisty.

Inne kolory to zbiór tekstów – zarówno osobistych. jak i dotyczących uniwersalnych. społecznych zdarzeń – znakomicie skomponowanych i ułożonych. Pamuk zaprasza czytelnika do swojego życia: opowiada o niechęci do szkoły. nadmiernej melancholii swojej córki. walce z nałogiem tytoniowym. a także o perspektywie zeznawania przeciwko niezdarnym bandytom. którzy napadli go podczas wizyty w Nowym Jorku. W opowieści o codzienności wplata niezwykłą wyobraźnię. która raz jeszcze potwierdza wiarę autora w fikcję i nawiązuje do twórczości największych. np. Dostojewskiego. Pamuk kontempluje swą tajemną skłonność do siedzenia samotnie przy biurku i snucia marzeń.

Choć rzadko czytam własne powieści po wydaniu. do tych tekstów wracam chętnie jak do fotografii uwieczniających szczęśliwy okres życia. które ma się ochotę oglądać wciąż na nowo; sięgam po nie. by odświeżyć swą pamięć. Odnajduję w nich coś więcej niż wspomnienia sytuacji. które skłoniły mnie do pisania. więcej niż pamiątki wymagań redakcji gazet i czasopism. na których zlecenie powstały. więcej nawet niż obrazy myśli. które w tamtym momencie chciałem przekazać. moich zainteresowań i pasji. By opisać te niecodzienne momenty. te epifanie. gdy prawda zostaje nagle objawiona. Virginia Woolf użyła kiedyś określenia „chwile istnienia”.

Orhan Pamuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 33


Finlandia. Sisu. sauna i salmiakki

Autor: Michta-Juntunen Aleksandra

Poznajcie kraj. w którym policja poszukuje zaginionego Słońca. mieszkańcy świętują Dzień Porażki oraz Dzień Śpiocha i w którym nie ma złej pogody. jest tylko nieodpowiednie ubranie. Tu cisza jest formą komunikowania się. w pracy można chodzić bez butów. a smak lukrecjowych cukierków salmiakki zna (i uwielbia!) każdy.

▪ Dlaczego w języku Suomi nie ma czasu przyszłego za to w kraju Suomi jest tyle domków letniskowych?

▪ Czy wszyscy ludzie wynajmujący tu mieszkanie oraz ci. którzy nadmiernie gestykulują. są podejrzani?

▪ I czy to prawda. że Finowie nie piją w styczniu alkoholu. a umowy biznesowe zawierane przez nich w saunie są najtrwalsze na świecie?

Finlandia to nie tylko sielska. szczęśliwa kraina przykryta ślicznym białym p

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 26.4


Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki

Autor: Geert Mak

23 września 1960 roku John Steinbeck wraz ze swoim psem Charleyem wybrał się na wyprawę po Ameryce. by na nowo przyjrzeć się swojemu krajowi i jego mieszkańcom. Pięćdziesiąt lat później. z dokładnością co do godziny. Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka w podróż śladami pisarza i jego psa. by obejrzeć Stany Zjednoczone z perspektywy roku 2010. Jak przez pół wieku zmieniły się amerykańskie miasta i miasteczka? Czego pragną i o czym marzą dziś Amerykanie? Co pozostało z mitu ziemi obiecanej? Czy to w Ameryce jest teraz centrum świata? Co w XXI wieku łączy Europę i Amerykę? Tak jak Steinbeck Geert Mak unika utartych szlaków. Mila za milą przemierza ziemniaczane pola Main i niekończące się prerie Środkowego Zachodu. zasiada do stołu z rolnikami. rybakami i nauczycielami. zagląda na lśniące przedmieścia. mija zabite deskami sklepy. wytrwale szukając korzeni tego kraju. który od wieków rozbudza wyobraźnię. ‚Mak podąża śladami Steinbecka. pisarza. który u schyłku kariery postanowił na nowo ‚poszukać Ameryki’. Ale w odróżnieniu od gawędziarza. który nade wszystko kochał słowa i któremu zdarzało się dość nonszalancko obchodzić z faktami. Mak jest dziennikarzem i historykiem z fenomenalną wiedzą i doskonale do tej wyprawy przygotowanym. Jest także Europejczykiem. kimś. kto przyglądając się ‚potworowi’. potrafi dostrzec wiele z tego. co umyka zainteresowanym. Przede wszystkim zaś dostrzega sprzeczności. z którymi ten zbudowany z wyobrażeń kraj zmaga się od początku swego istnienia. ‚Czuć tu lekki i szybki krok’ – pisze o Ameryce. która z otwartymi ramionami przyjmuje wszystko. co nowe. ale ‚maszyna szczęśliwości’ często się zacina. Dziś. podobnie jak na początku lat sześćdziesiątych. gdy w drogę wyruszał Steinbeck. Ameryka znów konfrontuje się z głębokimi zmianami. Dla tych. którzy próbują je zrozumieć. wystrzegający się prostych diagnoz. ale stawiający celne pytania Mak będzie wyśmienitym kompanem i przewodnikiem.’ Magdalena Rittenhouse.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 35.9wypalenie zawodowe pdf, błękitny umysł, banalny nacjonalizm, kurt vonnegut śniadanie mistrzów, heretycy diuny, dodaj do znajomych, jak uratować świat? czyli co dobrego możesz zrobić dla planety, pluszaki rozrabiaki gry, malowany człowiek, polityka makroekonomiczna, felix, net i nika oraz gang niewidzialnych ludzi całą książka pdf, ostatni jagiellonowie, milosc jest piekna, nowa ziemia: przebudzenie świadomości sensu życia, wielka księga detektywa pozytywki, głębia. skokowiec…