Birobidżan

Birobidżan

Autor: Agata Maksimowska

Birobidżan miał być dowodem na to. że rewolucyjna energia dotrze do najodleglejszych zakątków radzieckiego państwa. Że „ex nihilo’ powstanie nowe żydowskie życie i żydowski socjalistyczny człowiek. Ambitny projekt wymagał jednak walki z naturą. planowania i uporu. Ale przede wszystkim ludzi: personelu zarządzającego. administracji. budowniczych. Ci. którzy chcieli wziąć udział w tym wielkim przedsięwzięciu. uciekali przed głodem. nędzą. brakiem perspektyw. antysemityzmem. opresją. Gonili marzenia o normalności. Chcieli mieć pracę i nadzieję.

Droga do Birobidżanu. stolicy Żydowskiego Obwodu Autonomicznego. była jednak bardzo daleka. a podróż okazała się pierwszym wyzwaniem dla tych. którzy uwierzyli w sens budowy żydowskiej autonomii. Potem było jeszcze trudniej. Osadnicy walczyli zarówno z niedającą się poskromić naturą i przeciwnościami losu. jak i z nowym porządkiem gospodarczym i ideologicznym. W opowieściach tych. którzy do Birobidżanu dotarli. nie ma mitu żydowskiej ojczyzny. słychać za to gorycz przegranej.

„Birobidżan. Ziemia. na której mieliśmy być szczęśliwi” to historia Żydowskiego Obwodu Autonomicznego od jego powstania i kolonizacji pod koniec lat dwudziestych XX wieku. przez kolejne fale stalinowskich represji. chaos pierestrojki. po niepewność czasów współczesnych.

Dziś żydowskość jest w Birobidżanie „marką”. W tamtejszej filharmonii restaurację „w żydowskim stylu” otworzył Chińczyk. Na pamiątkę można sobie przywieźć talerzyk z menorą albo figurkę Żyda. Wyprodukowane w Chinach.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Oczyszczanie energetyczne

Autor: Barbara Moore

Odkryj energię. która cię otacza i przekształć ją w szczęście

Energia wymaga regularnego oczyszczania i pielęgnacji. jeśli pragniesz korzystnych zmian w sobie i otoczeniu. Aby cieszyć się pełnią życia. musisz uwolnić się od blokad energetycznych i przyciągnąć do siebie dobre wibracje. Dom. biuro czy osobiste rzeczy będą dawały ci poczucie bezpieczeństwa tylko wtedy. gdy ich energia będzie współgrała z twoją własną.

Ten nowoczesny poradnik zawiera wszystko. co powinieneś wiedzieć. aby zacząć pracę z energią. Dzięki niemu:

– dowiesz się. jak oczyszczać. a później podtrzymywać dobrą energię.

– poznasz wiele przydatnych technik pracy z własną energią.

– nauczysz się tworzyć dobrą energię m.in. przy pomocy kadzideł. szałwii. świec. kryształó

29.9: https://woblink.com/ebook/far-cry-odkupienie-urban-waite-jakub-radziminski-144295u

Cena:


Gra na cztery

Autor: Hanna Cygler

Dobrze nastrojone emocje.

Wirtuozerska gra na instrumencie niekoniecznie się przekłada na biegłość w sztuce życia. Przekonują się o tym bohaterki powieści: dwie skrzypaczki z gdańskiej filharmonii. menedżerka kwartetu smyczkowego i dziennikarka.

Trudne relacje z mężczyznami. toksyczne związki rodzinne. mroczne tajemnice. rywalizacja z kolegami muzykami. którzy nie przebierają w środkach. by dostać się na muzyczny top – zajmowanie się na co dzień kulturą wysoką nie chroni przed takimi problemami. Czy sobie z nimi poradzą? Gra na cztery. współczesna powieść obyczajowa. w charakterystyczny dla autorki lekki sposób – momentami zabawny. to znowu wzruszający – opowiada o życiowych i emocjonalnych sprawach kobiet. które żyją nie tylko muzyką.

Wyda: REBIS

Cena: 32.9


143185

29.9: https://woblink.com/ebook/alita-battle-angel-miasto-zlomu-pat-cadigan-143185u

1

:

Cena:zawód policjanta, deepak chopra książki, krótka historia czasu, żydowska policja w getcie, słownik łaciński pdf, download ebook, podnoszenie poprzeczki, pięć języków miłości pdf, mininawyki, złączeni obowiązkiem, jak lepiej myśleć pdf, jak kreatywnie wspierac rozwoj dziecka, martel yann, krótka opowieść o antychryście pdf, drań michalak, stulecie winnych ebook, czym jest rzeczywistość…