H.P. Lovecraft. Przeciw światu. przeciw życiu

H.P. Lovecraft. Przeciw światu. przeciw życiu

Autor: Michel Houellebecq

Literacki hołd jednego z największych skandalistów naszych czasów złożony mistrzowi opowieści grozy

Ateista. skrajny rasista. aspołecznik – to niektóre z wielu przymiotów. które przypisuje się Howardowi Phillipsowi Lovecraftowi. Pomimo braku nieposzlakowanej opinii. po jego książki sięgają miliony osób na całym świecie. Serie Zew Cthulhu. W górach szaleństwa i Coś na progu stały się kanonem wśród wielbicieli horroru oraz inspiracją dla niezliczonej ilości twórców. Skąd wziął się fenomen H.P. Lovecrafta? Jednemu z najważniejszych pisarzy początku XX wieku przygląda się Michel Houellebecq – prowokator. skandalista. autor bestsellerowych powieści Mapa i terytorium. Cząstki elementarne czy Uległość.

H.P. Lovecraft. Przeciw światu. przeciw życiu to nie tylko przybliżenie postaci Lovecrafta. ale również ukazanie prywatnego oblicza Michela Houellebecqa. pozbawionego cynizmu. z uważnością przyglądającego się dziełom swojego mistrza. Okresy twórcze pisarzy dzieli niemalże sto lat. Pomimo dwóch całkowicie odmiennych epok. w których żyli. możemy dostrzec pomiędzy nimi nić porozumienia opierającą się na często kontrowersyjnych i prowokatorskich opiniach oraz nihilistycznej postawie wobec świata.

Ponowna lektura eseju Michela Houellebecqa. niemalże 30 lat od daty jego pierwszego wydania. pozwala zrozumieć. jaki rodzaj wrażliwości jest bliski pisarzowi. dlaczego H.P. Lovecraft pomija w swoich utworach temat seksu i pieniędzy. ale też skąd u obu pisarzy bierze się brak przystosowania do otaczającej ich rzeczywistości.

Z perspektywy czasu wydaje mi się. że napisałem tę książkę niczym mą pierwszą powieść. Powieść z tylko jednym bohaterem (H.P. Lovecraftem we własnej osobie); powieść. pisaną z tym utrudnieniem. że wszystkie przytoczone w niej fakty musiały być autentyczne.

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq – ur. 1956 r.. jeden z najsławniejszych współczesnych powieściopisarzy francuskich. eseista. poeta. autor piosenek. Laureat m.in. Nagrody Goncourtów i IMPAC Dublin Literary Award. w 2019 został uhonorowany przez prezydenta Emmanuela Macrona Legią Honorową; jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Łączy prozę z gatunku science fiction. powieści obyczajowej i eseju.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 28


Klucz do Piłsudskiego

Autor: Stanisław Cat-Mackiewicz

“Widziałem Puszczę Białowieską na ekranie. Były to zdjęcia dokładne. a przecież nie dawały rzeczy dla tej puszczy najistotniejszej. tego zapachu. który wytwarza olbrzymiość przestrzeni leśnej. Jednej tylko rzeczy. jednej tajemnicy ani moja. ani żadna inna książka o Piłsudskim nie wyjaśni. Tajemnicy miłości. którą do siebie wzbudzał. Rozmawiałem raz w życiu z Dmowskim. przeciwnikiem Piłsudskiego. Powiedział mi. że Piłsudski miał „duszę wodza”. Miłość ludzi oplotła postać komendanta. brygadiera. marszałka i ta miłość była wielkim kapitałem Polski za jego życia i jest. i daj Boże. by pozostała kapitałem Polski po jego śmierci.”

Stanisław Cat-Mackiewicz

 

 

‚Jeśli cenimy pisarstwo Mackiewicza. nie zawsze dokładnego i skrupulatnego. ale zawsze bud

29.9: https://woblink.com/ebook/dran-z-hollywood-alessandra-torre-147375u

Cena:


Podróże doktora Dolittle

Autor: Hugh Lofting

Doktor Dolittle wyrusza na wyprawę do odległych krain. podczas której czekają go zdumiewające przygody. Towarzyszy mu jako asystent Tomek Stubbins i to właśnie on snuje opowieść o tej ekscytującej podróży. W towarzystwie swoich ukochanych zwierząt z papugą Polinezją na czele bohaterowie wyruszają na tajemniczą wyspę Czepiaków w poszukiwaniu zaginionego podróżnika. Długiej Strzały. Po wielu zapierających dech przygodach na morzu podróżnicy docierają na poszukiwaną przez siebie pływającą wyspę. A tam… przygody rozpoczynają się na dobre: doktor uwalnia Długą Strzałę. uczy Indian wielu pożytecznych rzeczy. pertraktuje z wielorybami i odbywa pouczającą pogawędkę z wielkim ślimakiem morskim. w efekcie której bohaterowie wyruszają w kolejną pasjonującą wyprawę. tym r

29.9: https://woblink.com/ebook/olive-kitterigde-elizabeth-strout-ewa-horodyska-33623u

Cena:


Takie rzeczy tylko z mężem

Autor: Agata Przybyłek

Zuzannie wydaje się. że ma wspaniałe życie: stałą pracę. duży dom. synka i męża. No dobrze. tego ostatniego tylko miewa. co boleśnie uświadamia jej psycholożka Matylda Mak. Zainspirowana jej zachętami Zuzanna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o uwagę Ludwika. To jednak wcale nie będzie takie łatwe…

Do czego posunie się zaniedbana kobieta? I czy wybrane sposoby na odzyskanie męża przyniosą rezultat?

„Takie rzeczy tylko z mężem” to opowieść o miłości. rodzinie i szarej codzienności ukazanej w zabawny sposób.

Porządna dawka uśmiechu gwarantowana!

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Cena: 27.9przygody pilota pirxa, stefen king, mapa pragnień, całe zdanie nieboszczyka, podatkowa księga przychodów i rozchodów 2018 pdf, zawiedzione nadzieje, 365 dni ebook, chirurgia noszczyk repetytorium, olga tokarczuk gra na wielu bębenkach, mały atlas anatomiczny aleksandrowicz pdf, piramidy dwójkowe, religie świata pdf, ebook pdf, to o nas pdf, darmowe książki pdf do ściągnięcia, cenckiewicz wałęsa, griffin podstawy zarządzania organizacjami, kamienie na szaniec ksiązka, sala doświadczania świata scenariusz zajęć, gem set mecz, kształcenie pielęgniarek, księga czarownic pdf, minecraft malowanka, sposób na księcia pdf, notatki na mankietach…