Świat cały ma Cię za obrońcę. Michał Archanioł w kulturze Słowian prawosławnych na Bałkanach

Świat cały ma Cię za obrońcę. Michał Archanioł w kulturze Słowian prawosławnych na Bałkanach

Autor: Małgorzata Skowronek

Michał Archanioł. jeden z najpopularniejszych świętych i najsłynniejszy z aniołów. od początków chrześcijaństwa otaczany jest wyjątkową czcią. Na ten stan składa się cały szereg czynników. do których należą m.in. wyobrażenia tradycji judaistycznej. rozwój kultu w łonie samego chrześcijaństwa. związane z imieniem Świętego dziedzictwo literatury i sztuk pięknych. a także nakładanie się na stare kulty pogańskie pierwiastków wiary i religijności chrześcijańskiej oraz wierzenia ludowe. Wszystko to daje wielowymiarowy. choć jednocześnie dość spójny obraz_x000D_ Michała Archanioła w kulturze prawosławnych Słowian. dziedziczącej – za pośrednictwem tradycji bizantyńskiej – spuściznę judaistyczną._x000D_ _x000D_ Zdawać by się więc mogło. że poświęcone Michałowi Archaniołowi teksty liturgiczne. literackie i folklorystyczne kreują barwny. lecz niezbyt spójny jego obraz. Tak jednak nie jest. Majestatyczny książę aniołów. zwycięzca Szatana i wszelkiego zła. pogromca żywiołów. patron wiernych. orędownik uciśnionych. uzdrowiciel cierpiących. strażnik ładu i sprawiedliwości. surowy sędzia. opiekun dobrej śmierci i przewodnik po zaświatach. opiekun domostw – to jedynie ogólnie zarysowane role Archanioła. które. podlegając kontaminacjom. nie tracą swego szczególnego charakteru. a przeciwnie – wzbogacają się o nowe aspekty. Wizerunek św. Michała powstały w kulturze prawosławnych Słowian bałkańskich jest z pewnością niejednowymiarowy. lecz jednocześnie synkretyczny. co decyduje o jego specyfice i wyjątkowości.

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Cena: 16.8


Analityzmy leksykalne i ich syntetyczne odpowiedniki w prasie

Autor: Katarzyna Burska

W książce przedstawiono obecne we współczesnej prasie analityczne konstrukcje leksykalne. które mają syntetyczne odpowiedniki. Praca ma charakter analityczno-materiałowy. zbiera dotychczasową wiedzę na temat tytułowego zjawiska. Autorka poddała obserwacji materiał pochodzący z wybranych periodyków polskich o zróżnicowanej tematyce i przeznaczonych dla różnego kręgu odbiorców. Treści teoretyczne łączą się z analizą zgromadzonych przykładów pod względem strukturalnym. semantycznym i pragmatycznym._x000D_ Publikacja przynosi odpowiedź na pytania. z jakich komponentów zbudowane są analityzmy leksykalne mające jednoelementowe odpowiedniki. jakie relacje znaczeniowe zachodzą między omawianymi jednostkami. jakie kompetencje nadawczo-odbiorcze są wymagane do właściwego odczytywania peryfraz i ich ekwiwalentów oraz jakie funkcje przypisywane są konstrukcjom analitycznym i syntetycznym we współczesnych periodykach.

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Cena: 19.95dźwięk w filmie, stany zagrożenia życia u dzieci, iwona klonowska, twoja złość krzywdzi dziecko, darmowe książki pdf do pobrania, moskwie, listy sprzed lat, adele faber, facet z jajami pdf, kłamstwa, którymi żyjemy, narkomania pdf, royal królestwo ze szkła, kultura szkoły, materiałoznawstwo książka, whitney g niegrzeczny szef pdf, kolorowanki kasia i mim mim, dziecięce dusze, piotr kłodkowski…