Wieloryby i ćmy. Dzienniki 2007-2015

Wieloryby i ćmy. Dzienniki 2007-2015

Autor: Szczepan Twardoch

Autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności

Daleko za kołem podbiegunowym. na Spitsbergenie. jest osada. Stare drogi pozarastała tajga. okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary. trochę śmieci. zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi. odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju. a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.

Znacznie bliżej. na Śląsku. nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go. bo groził zawaleniem. Zniknął też dom. w którym na świat przyszedł jego pradziadek. a kopalnię. w której dziadek został śmiertelnie ranny. zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzuc

Wydawnictwo: Feeria

Cena: 32.9


Jest krew…

Autor: Stephen King

Czytelnicy kochają powieści Stephena Kinga. ale i jego opowiadania – zawsze mocne i zapadające w pamięć – są prawdziwą mroczną ucztą dla zmysłów. ‚Jest krew…’ to cztery nowe. znakomite opowieści. które z pewnością staną się równie sławne jak ‚Skazani na Shawshank’.

King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu. W tytułowej noweli Holly Gibney. ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie i z ‚Outsidera’). musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi – tym razem w pojedynkę. ‚Telefon pana Harrigana’ opisuje międzypokoleniową przyjaźń. która trwa po grób… a nawet dłużej. ‚Życie Chucka’ ilustruje ideę. że każdy z nas posiada wiele osobowości. A w ‚Szczurze’ niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji.

Opowieści te nie tylko prezentują w całej okazałości maestrię autora. ale również pokazują. że pewne tematy są nieprzemijające. Jednym z motywów przewodnich utworów Kinga jest zło. które występuje także w ‚Jest krew…’. przedstawione w tytułowej noweli jako ‚duży. uszargany. lodowatoszary ptak’. Stale obecne jest jednak też przeciwieństwo zła. w twórczości Kinga przybierające często postać przyjaźni. King przypomina nam. że codzienne przyjemności. choć ulotne. właśnie dzięki tej ulotności są piękne – czy jest to niespotykanie piękny. pogodny dzień po długich tygodniach szarugi. czy frajda z tańca. w którym idealnie wychodzi każdy krok. czy też nieoczekiwane miłe spotkanie. W takich momentach przekonujemy się. że Stephen King potrafi nie tylko przyprawić o dreszcz przerażenia. ale i perfekcyjnie opisać radość w jej najczystszym wydaniu.

W styczniu 2021 roku mała wyściełana koperta zaadresowana do detektywa Ralpha Andersona doręczona zostaje jego sąsiadom. państwu Conradom. Rodzina Andersonów jest na długich wakacjach na Bahamach. skąd mają wrócić trzeciego lutego. i Conradowie zgodzili się do tego czasu odbierać ich pocztę. Kiedy Ralph otwiera przesyłkę. w środku znajduje pendrive’a nazwanego ‚Jest krew’. co prawdopodobnie nawiązuje do starego dziennikarskiego powiedzenia ‚Jest krew. są czołówki’. Pendrive zawiera dwie rzeczy. Jedna to katalog ze zdjęciami i spektrogramami dźwięku.

Drugą jest rodzaj raportu. czy może raczej pamiętnik mówiony sporządzony przez Holly Gibney. z którą detektyw prowadził śledztwo rozpoczęte w Oklahomie. a zakończone w teksaskiej jaskini.

Sprawa ta nieodwracalnie zmieniła sposób. w jaki Ralph Anderson postrzega rzeczywistość. Ostatnie słowa swojego raportu Holly nagrała 19 grudnia 2020. Mówi zdyszanym głosem:

Zrobiłam. co w mojej mocy. Ralph. ale nie wiem. czy to wystarczy.

Pomimo wszystkich moich przygotowań istnieje możliwość. że nie wyjdę z tego żywa. Gdybyśmy mieli nigdy więcej się nie zobaczyć. chcę. żebyś wiedział. jak wiele twoja przyjaźń dla mnie znaczyła. Jeśli mimo wszystko zginę. a ty postanowisz dokończyć to. co zaczęłam. proszę. bądź ostrożny. Pamiętaj. że masz żonę i syna.

Fragment książki

Stephen King jest autorem ponad 60 światowych bestsellerów. Ostatnio ukazały się m.in. ‚Instytut’. ‚Outsider’. ‚Śpiące królewny’ (napisana wspólnie z synem. Owenem Kingiem) oraz Trylogia o Billu Hodgesie – ‚Pan Mercedes’ (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści). ‚Znalezione nie kradzione’ i ‚Koniec warty’.

Za zasługi dla literatury amerykańskiej w 2018 roku otrzymał nagrodę PEN America Literary Service Award. a w 2014 roku państwowe odznaczenie National Medal of Arts. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną. pisarką Tabithą King.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 24.08


Znaki

Autor: Carolyne Faulkner

Wystarczy data i miejsce urodzenia. aby łatwo sporządzić wykres. który odtworzy mapę nieba z chwili. gdy przyszedłeś na świat. Poznaj swoje znaki: twój wyjątkowy układ gwiazd. planet i domów. Dowiedz się. jak go użyć. aby przejąć kontrolę nad każdym aspektem twojego życia.

Znaki to twój osobisty przewodnik po wyjątkowej metodzie samorozwoju i coachingu – astrologii dynamicznej. To nie wróżby. ale narzędzie. które pomoże ci w pełni wykorzystać potencjał. jaki w tobie drzemie.

 

Dzięki tej książce:

• dowiesz się. jak rozwinąć cechy swojej osobowości tak. aby stały się zaletami. a nie wadami.

• dostaniesz inspirujące i skuteczne rady. jak zadbać o pracę. miłość i zdrowie.

• zrozumiesz wreszcie zachowania innych ludzi – nawet te najbardziej irytuj

:

Cena:


Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Ziei

Autor: Jacek Moskwa

Gdy chodzi o dobro bliźniego. nie ma miejsca na kompromisy

 

Ksiądz Jan Zieja – świadek XX wieku. który całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Podczas doświadczeń kampanii w 1920 roku z przykazania „Nie zabijaj!” uczynił swoje credo. W ciężkich czasach był zawsze blisko tych. którzy go potrzebowali – w trakcie drugiej wojny światowej pełnił funkcję naczelnego kapelana Szarych Szeregów. Batalionów Chłopskich oraz Batalionu „Baszta” w Powstaniu Warszawskim.

Natchniony prorok i charyzmatyczny kaznodzieja – asystował przy pierwszych zakonnych ślubach świętej Faustyny Kowalskiej i przyjął konspiracyjną przysięgę Witolda Pileckiego. a także prowadził rekolekcje. w których uczestniczył biskup Karol Wojtyła. Choć przyjaźnił się ze Ste

:

Cena:stanisław lem bajki robotów pdf za darmo, zwiadowcy klan czerwonego lisa, patofizjologia damjanov pdf, piotr zychowicz sowieci, katarzyna rybczyńska, pigoń chemia fizyczna, scott peck, wspulczuje, anna matuszyńska, niezdobyta melissa, nawiedzony shirley jackson, erystyka schopenhauer, andreas moritz, www tygodnik powszechny pl, iwona szansa, sztuczna inteligencja książka, kwiat kalafiora audiobook, superman kolorowanki, koniec współuzależnienia…