Nieposłuszeństwo

Nieposłuszeństwo

Autor: Frederic Gros

Buntujmy się!

Frédéric Gros wzywa nas do nieposłuszeństwa. Autor zagłębia się w myśl filozoficzną Foucaulta. Montaigne’a. Kartezjusza czy Kanta. cytuje Dostojewskiego. św. Łukasza i św. Mateusza. Sięga głęboko w historię. do antyku i omawia postać Antygony. która jest zarazem symbolem nieposłuszeństwa wobec Kreona i posłuszeństwa wobec podstawowego porządku rodziny. Pisze o Thoreau. który odmawiał płacenia podatków.

Frédéric Gros omawia także aktualne wydarzenia. które jego zdaniem wskazują na rodzenie się nowych form nieposłuszeństwa: demaskatorzy (sprawa Snowdena). zbiorowe protesty (Okupuj Wall Street. parasolowa rewolucja w Hongkongu).

„Potwory istnieją. ale jest ich niewiele. choć spośród nich sporo jest naprawdę niebezpiecznych; te. które są bardziej niebezpieczne to zwykli ludzie. urzędnicy służby cywilnej. gotowi wierzyć i słuchać bez dyskusji.”

Cytat z Primo Levi’ego przywołany w tej książce jest punktem wyjścia do rozważań w obliczu tej potwornej zagadki polityki. jaką jest nasza zdolność do zgody na to. co nieakceptowane. do znoszenia narastającej nieprzyzwoitości świata. Żeby zrozumieć. dlaczego jesteśmy posłuszni. trzeba najpierw umieć od siebie odróżnić podległość. konformizm. zgodę. zobowiązanie. podporządkowanie… Dopiero wtedy będziemy mogli zrozumieć rozmaitość form nieposłuszeństwa: bunt. powstanie. obywatelskie nieposłuszeństwo. dysydentyzm obywatelski.

Ambicją tej książki jest podważenie. demistyfikacja wszelkich racji zdających się przemawiać za posłuszeństwem i pokazanie. że u źródeł podmiotowości politycznej leży właśnie zdolność do nieposłuszeństwa. Chociaż teorie wychowania długo głosiły. że człowieczeństwo rodzi się w człowieku dzięki posłuszeństwu – nieposłuszeństwo oznaczało zaś. że górę wzięła w nim anarchiczna dzikość – historia XX wieku dostarcza nam przeciwnych przykładów: posłusznych potworów. Wystarczy przypomnieć sobie proces Eichmanna albo doświadczenia Milgrama. Czy w tych okolicznościach nieposłuszeństwo nie jest jedynym sposobem wymyślenia człowieczeństwa od nowa?

Wydawnictwo: Czarna Owca

Cena: 29.99


Prawdziwa Królowa. Elżbieta II. jakiej nie znamy

Autor: Andrew Marr

Symbol Wielkiej Brytanii – tytan pracy. człowiek-instytucja i eksportowa maskotka Wielkiej Brytanii. Ma dom z 775 pokojami. a w nim zwykłe problemy z czwórką dzieci. o których bezustannie trąbią bulwarówki.

Akuratna. stateczna i dystyngowana – ukochana wnuczka króla Jerzego V i córka króla Jerzego VI – wyszła za biednego. ale przystojnego kuzyna. księcia Edynburga Filipa. Od 1953 roku jest „z Bożej łaski Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej” oraz kilku innych państw. Choć nie ma realnego wpływu na rządy. pełni nieocenioną rolę w polityce. Jest uważnie słuchanym doradcą już dwunastego brytyjskiego premiera. symbolem ciągłości i jedności Wspólnoty Brytyjskiej. Mimo że utrzymanie tronu kosztuje poddanych 40 mln funtó

34.3: https://woblink.com/ebook/terapie-wschodu-w-medycynie-zachodu-108-sekretow-samouzdrawiania-sprawdzonych-przez-doktor-medycyny-pdf-guarneri-mimi-150454u

Cena:


Zapiski dyletanta

Autor: Leopold Tyrmand

Zapiski dyletanta to notatki niebywale inteligentnego i spostrzegawczego człowieka. Zaczynają się od zdania: Do Ameryki przybyłem drogą morską. co przez wiele osób było kwestionowane jako trik reklamowy. a jednak Tyrmand rzeczywiście do Ameryki przypłynął. W jego archiwum w Instytucie Hoovera do dziś zachował się bilet na statek.

Tyrmand miał niebywałą zdolność przerabiania swojego życia na literaturę. Dziennik 1954 oraz Życie towarzyskie i uczuciowe mistrzowsko opisywały jest losy w PRL. Filip przedstawiał pobyt podczas wojny we Frankfurcie. Zapiski dyletanta opowiadają o Ameryce. jaką zobaczył po ucieczce z Polski. Są dowcipne. błyskotliwe. erudycyjne i z początku pełne zachwytu nad Ameryką. Wkrótce jednak pisarz zaczął dostrzegać. że Amerykanie. sz

Wydawnictwo: Znak

Cena: 4.99adhd książka, zły tyrmand, izabela litwin, koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia, dorastanie online, siemionem mogilewiczem, mikołaj getka kenig, dogonić marzenia online, testament kazimierza wielkiego, ebook program genetycy pdf chomikuj, david icke największy sekret pdf, e biblioteka za darmo, tytułowy bohater powieści marka twaina, poza schematem, joanna jagoda, bloki w słońcu, ucho igielne, murakami nobel, darmowe e booki, diet coaching pdf, pamiętnik szeptuchy, dlaczego dorośli mają dziwne zęby, fizjoterapia w ginekologii…