Długie spacery nad Olzą

Długie spacery nad Olzą

Autor: Jerzy Kronhold

Kolejny. oczekiwany tom doskonałych wierszy cieszyńskiego poety. Poezja najwyżej próby. świetna liryka refleksyjna. Dyskretny. skłaniający do refleksji dykcjonarz norm służących życiu wolnemu od przymusów i stadnych zależności.

„Wyobraźcie sobie. że ta cienka książeczka to gruba powieść pełna barwnych kamyków pamięci przemyconych z lat młodości w dzisiejsze mroczne czasy. Chciałoby się powiedzieć – jest w niej cały świat. Ale autor ujął to lepiej: „Przepisuję świat do zeszytu”. Tak naprawdę ta gruba powieść to zaledwie kilkadziesiąt prześlicznej urody wierszy. wyrafinowanych i prostych jak japońskie drzeworyty. Kronhold był zawsze świetnym poetą. ale ten tomik dowodzi. że świetność to wciąż za mało”.

Tadeusz Nyczek

„Jak się pisze poetycką autobiografię na biegu wstecznym? Tak jak Jerzy Kronhold – zaczyna się od przepisywania świata. przy czym zwraca się uwagę na detale i rekonstruuje kosmos złożony z przylądka beznadziei. tęczy po deszczu. fiołków na obrazie Maneta. wspomnień miłosnych. spacerów po Cieszynie. a potem dodaje do tego biograficzne szczegóły. cień ojca. czas debiutu w krakowskiej grupie „Teraz” i wmontowuje w całość obrazki ze współczesności zagrożonej totalitarną przemocą. Jeśli ktoś powiedział kiedyś. że Nowa Fala wraca do morza. to te wiersze dowodzą. że znów dobija do brzegu. być może donośniej niż dawniej”.

Leszek Szaruga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 14.9


Ostatni transport złota III Rzeszy

Autor: J. Robert Kudelski

W czasie drugiej wojny światowej III Rzesza zgromadziła kilkaset ton złota. Większość cennego kruszcu pochodziła z krajów okupowanych – były to zasoby bankowe i przedmioty zrabowane więźniom obozów koncentracyjnych. Pod koniec wojny przywódcy III Rzeszy podjęli decyzję o ukryciu tego majątku. Główne rezerwy bankowe wywieziono do kopalni soli w Turyngii. Kilka ton złota i dużą ilość walut ewakuowano do Bawarii. Przez kilka tygodni poszukiwania tego skarbu prowadziły amerykańskie służby śledcze. Mimo odnalezienia skrytek zawierających sztaby i złote monety. wiele osób uważa. że sprawa ukrytego złota III Rzeszy nie została w pełni wyjaśniona.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wołoszański

Cena: 44


ISBN

9788381911283: Wydawnictwo

Format

31.9: https://woblink.com/ebook/osiol-mesjasza-wlodek-goldkorn-196071u

Cena:


ISBN

9788366718449: Wydawnictwo

Format

13.45: https://woblink.com/ebook/sny-ada-edelman-201118u

Cena:camilleri andrea, sebastien de castell, ćwiczenia z mikrobiologii ogólnej różalski pdf, factfulness pdf, niebezpieczne związki pdf, słownik łacińsko polski medyczny, rowling książki, justyna dabkowska, król edyp test pdf, severski christine, sklep ebook, audio buk, nowe przygody mikolajka, nietzsche pdf, banach iwona, etgar, gołkowski powrót, karolina korwin piotrowska książka, awesta pdf, stanisław rospond, rozmówki angielskie pdf, friend zoned belle aurora pdf, użycie broni, prawo administracyjne książka…