Pożytki z katorgi

Pożytki z katorgi

Autor: Wojciech Lada

Syberia – miejsce zsyłki tysięcy Polaków. którzy w XIX wieku trafiali tam między innymi po nieudanych powstaniach. Kraina. której obraz utrwalili na swych dziełach tacy malarze jak Malczewski czy Grottger. nieodłącznie kojarzy się z katorgą. Wojciech Lada zrywa z tą martyrologiczną. wzniosłą tradycją. W jego książce zesłanie to nie tylko kajdany. kibitki i recytacje poezji wieszczów. ale też smród jurty. komary i potworna nuda.

Autor zwraca uwagę. że carska niewola stała się dla wielu młodych skazańców swoistym uniwersytetem i furtką do kariery. Jan Czerski trafił do karnego garnizonu w Omsku. nie mając pojęcia o naukach przyrodniczych. a po kilku latach nie tylko postawił na głowie dotychczasową teorię geologiczną regionu. ale stał się jednym z najnowocześniejszych i najwszechstronniejszych badaczy. Zanim Wacław Sieroszewski znalazł się w Wierchojańsku. był ślusarzem. Gdy wrócił ze zsyłki do kraju. był już wybitnym jakutologiem. cytowanym do dziś znawcą szamanizmu. Bronisław Piłsudski przypłynął na Sachalin jako student prawa. opuścił go zaś jako człowiek. który ocalił od zapomnienia archaiczne języki lokalnych plemion.

Sieroszewski. Piłsudski. Dybowski. Czekanowski. Czerski. Kon – to tylko kilku z wielu Polaków zasłużonych dla Syberii i dla nauki w ogóle. Wojciech Lada z pasją śledzi ich losy i pokazuje. jak wielki mieli wpływ na poznanie dalekiej Północy. I przekonuje. że nawet z katorgi może być pożytek.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


ISBN

9788380882805: Wydawnictwo

Format

27.45: https://woblink.com/ebook/parametr-wygladzania-w-estymacji-jadrowej-funkcji-gestosci-dla-zmiennych-losowych-w-badaniach-ekonomicznych-aleksandra-baszczynska-147575u

Cena:


1

:

:

Cena:


Pan. Wiktoria. Marzyciele

Autor: Knut Hamsun

Opowieści o trudnej miłości oraz pięknie północnej przyrody

Trzy powieści norweskiego noblisty są obowiązkową lekturą dla miłośników literatury skandynawskiej.

W prozie Knuta Hamsuna dominują charyzmatyczne. targane namiętnościami postaci oraz bezwzględna. niewzruszona natura. Telegrafista Rolandsen z Marzycieli to człowiek targany wielkimi namiętnościami. ekscentryczny wynalazca i kochliwy artysta o burzliwym życiu. Jednak jego fantazja. wewnętrzna energia i emocjonalność nie znajdują zrozumienia społeczności wioski rybackiej. w której przyszło mu żyć. Wśród wszystkich marzeń i tajemnic telegrafista szuka drogi do serca ukochanej kobiety. Bohaterami Wiktorii są wrażliwi. lecz dumni młodzi ludzie – to opowieść o miłości. która bardziej dzieli. niż łączy. Z kolei porucznik Thomas Glahn z Pana spędza rok w lasach dalekiej Północy. jednocząc się z naturą. Tam spotyka miłość – równie niezwykłą jak zniewalające. ale krótkie i kapryśne północne lato….

Gorące emocje w krajobrazach mroźnej Północy oraz wzruszające historie – za to czytelnicy kochają skandynawską prozę.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 39


ISBN

9788366338111: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/kawa-dla-zdrowia-bob-arnot-146335u

Cena:zawsze bede przy tobie, kapitularz diuną, winston graham przybysz z morza, przekleństwa niewinnosci, bad boys girl 2 pdf, miasto niedźwiedzia, virgina woolf, dziewczyny wyklęte pdf, był sobie pies torrenty, kiedy byliśmy sierotami, paw królowej pdf, biała królowa philippa gregory, szczęść boże młodej parze, marek wrzosek, barbara rogala, pakistańska córka, historia bez cenzury powstanie warszawskie, barwy szczęścia 1823, biochemia harpera 2018 pdf, doom solucja…