Poznawanie Kępińskiego

Poznawanie Kępińskiego

Autor: Anna Mateja

Biografia Antoniego Kępińskiego. najsłynniejszego polskiego psychiatry w XX-wieku. humanisty i filozofa. na którego książkach wychowały się całe pokolenia.

Unikał stanowisk kierowniczych. Nie lubił zebrań. Na konferencje naukowe wysyłał młodszych od siebie. Jego czas miał jedno przeznaczenie: pacjenci. Słuchał ich uważnie i cierpliwie. zdobywał zaufanie. najpierw poznawał. potem leczył. Antoni Kępiński już za życia był legendą. Lecz jaki był prywatnie? Dlaczego wybrał psychiatrię? Czy doświadczył psychozy. jak utrzymują niektórzy? Jaki wpływ wywarło na niego brutalne pobicie przez bojówkarzy w przedwojennym Krakowie. a potem jeszcze straszliwsze zmaltretowanie w obozie koncentracyjnym Miranda de Ebro?

Anna Mateja zabiera nas w niezwykłą i pełną wrażeń podróż po życiu i pracy krakowskiego lekarza i filozofa. Oto jesteśmy świadkami narodzin małego Antosia w rodzinie legitymującej się jednym z najstarszych herbów szlacheckich. Widzimy. jak niemowlę. które zawierucha I wojny światowej rozdzieliła z rodzicami. wraca do nich wraz z nianią dzięki wymianie na dwóch ukraińskich oficerów. Obserwujemy. jak młody Kępiński dorasta. zdaje maturę. rozpoczyna studia medyczne. a potem we wrześniu 1939 roku wraz z wojskiem opuszcza bombardowany Kraków. Przez Węgry. Bałkany. północne Włochy. Francję. Hiszpanię dociera w końcu na Gibraltar i trafia do Anglii. by tam zostać pilotem RAF-u. Los jednak zechce inaczej… A potem wracamy do Krakowa. odwiedzamy mieszkanie przy ulicy Warszawskiej. w którym koty mogły chodzić po stołach i zaglądać gościom do filiżanek. smakujemy pieprzówki w Wierzynku i ulubionych przez Profesora solodrążków. podawanych z „czarną po turecku” podczas pamiętnych dyskusji w klinice.

Tę pasjonującą biografię czyta się niemalże jak powieść. Oparta na nieznanych dotąd źródłach. niepublikowanych listach Kępińskiego i świadectwach jego bliskich oraz współpracowników. rzuca nowe światło na postać słynnego psychiatry. którego pionierskie badania nad KZ-syndromem stanowią podwaliny naszej wiedzy o urazach psychicznych więźniów obozów koncentracyjnych.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


ISBN

9788366335578: Wydawnictwo

Format

31: https://woblink.

Cena:psychopedagogiczne mity, www woblink com, bez złudzeń, pamiętnik blumki pdf, minecraft wypadek, ania z zielonego wzgórza po angielsku, program zmiany sposobu zycia, joanna handerek, john verdon, książki pdf za darmo, michalak gwiazdka z nieba, beata pawlikowska jasnorzewska, zedong, piotr moskal, hearne kevin, społeczeństwo polskie, zbrodni i kara epoka, dobrze po rosyjsku, the art of the deal, lowen alexander, piotr prusinowski, niespokojni zmarli pdf…