Fabryka Absolutu

Fabryka Absolutu

Autor: Karel Čapek

W Czechach maszyny zwane karburatorami zaczynają wytwarzać bogów na masową skalę. Nadmiarem Absolutu zaczęto bombardować Anglię. aż w końcu na świecie nastała nieograniczona obfitość wszystkich ludzkich potrzeb. Ale jak się okazuje. ludziom potrzeba wszystkiego. tylko nie nieograniczonej obfitości. Ponadto Absolut w zależności od miejsca przybiera postać taką. na jaką jest zapotrzebowanie. W Polsce jest więc rodzajem alkoholu. w cesarstwie niemieckim został upaństwowiony. a w Czechach został indywidualistą.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 7.45


Spitfire stanął na ogonie

Autor: Reising Paweł

Wspomnienia Johna Benetta-Książczyka – pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF.

Poznajemy dzieciństwo bohatera. szkołę lotniczą. epopeję wojny 1939 roku. ucieczkę przez granicę i „ścieżkę szczurów” prowadzącą do jednostek tworzonych przez Sikorskiego na Zachodzie.

Nowa szkoła lotnicza i nowe przyjaźnie .Walki i wypadki lotnicze. fascynacje i miłości. Dzięki małżeństwu z Angielką polski pilot mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich. w przeciwieństwie do tysięcy polskich żołnierzy. których lewicowy rząd Bevina nie chciał widzieć nawet w koloniach Korony. Zaproponowano mu kontynuowanie kariery wojskowej w służbie brytyjskiego króla.

Ponieważ Polacy przestali być mile widziani w Albionie. nazwisko „Książczyk” było niemożliwe do wymówienia dla tubylców . swojski Jan Książczyk musiał zmienić się w Johna Benetta. mile brzmiącego w angielskich uszach.

Oddajemy do rąk Czytelnika wspomnienia 101-letniego weterana. oddając hołd jego odwadze. uporowi i konsekwencji.

‚Próbuję odpalić silnik raz. drugi. trzeci. lecz śmigło ani drgnie. Spitfire traci prędkość i zaczyna spadać. Spoglądam na wysokościomierz – wskazuje 12 tysięcy stóp. czyli prawie 4 tysiące metrów. Zagłębiam się znów w czarnej chmurze. Jeszcze raz próbuję odpalić silnik i nic. zupełnie nic. więc już wiem. że muszę przymusowo lądować! Zgodnie z instrukcją wyłączam iskrownik. Aby utrzymać prędkość i nie wpaść w korkociąg. szybuję w dół. lecz mimo to samolot szybko traci wysokość. Gdy wreszcie znalazłem się pod chmurami patrzę. poniżej rozpościera się pagórkowaty. miejscami zalesiony teren. W przeważającej części pokryty polami. lecz one zasłane są licznymi szarymi. granitowymi głazami. Wiem. że jest już za nisko na skok ze spadochronem… ‚

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 24.99


https://woblink.com/product-publication/download/199450/epub

1:

:

Cena:


ISBN

9788381425568: Wydawnictwo

Format

27.9: https://woblink.com/ebook/czy-polacy-i-zydzi-nienawidza-sie-nawzajem-tomczok-marta-208229u

Cena:


ISBN

9788366195936: Wydawnictwo

Format

11.99: https://woblink.com/ebook/ostatni-skok-malgorzata-rogala-187398u

Cena:


ISBN

9788726607925: Wydawnictwo

Format

4.99: https://woblink.com/ebook/stalin-giancarlo-villa-lucas-hugo-pavetto-198591u

Cena: Lucas Hugo Pavettomity pdf, listy do duszki, tabliczka mnożenia do 100 pdf, aparaty i urządzenia elektryczne, pliki na kindle, dawid kornaga, zofia nałkowska granica, anthony de mello przebudzenie pdf, komunikacja interpersonalna książka pdf, synagoga szatana pdf, dziewczyna taka jak ja pdf, audiobook chłopi, janusz korczak kolorowanka, darmowe e booki, seria 365 dni, rozmówki polsko rosyjskie pdf, jak zawsze zygmunt miłoszewski…