Księga Drogi Dobra

Księga Drogi Dobra

Autor: Ursula K. LeGuin

Zachwycająca interpretacja jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości w mistrzowskim przekładzie Justyny Bargielskiej i Jerzego Jarniewicza.

‚Księga Drogi i Dobra’ powstała prawdopodobnie dwadzieścia pięć stuleci temu. Napisał ją ktoś. kto być może nazywał się Lao Tzu. a żył mniej więcej w tym samym czasie co Konfucjusz. Nic pewnego o tej ‚Księdze’ powiedzieć nie sposób. poza tym. że to dzieło chińskie. bardzo stare. i że przemawia do czytelników na całym świecie. jakby je napisano zaledwie wczoraj.

Miałam wielkie szczęście. że odkryłam go w tak młodym wieku i mogłam żyć z jego księgą przez całe swoje życie.

Autorzy naukowych przekładów ‚Księgi Drogi i Dobra’ jako podręcznika dla władców używają słownictwa. które podkreśla wyjątkowość taoistycznego ‚mędrca’. jego męskość. władzę.

Ja zaś chciałam stworzyć wersję ‚Księgi’ taką. która byłaby przystępna czytelnikom współczesnym. niewyrafinowanym. niesprawującym władzy. i być może też nie-męskim. Takim. którzy nie szukają ezoterycznych tajemnic. ale nasłuchują głosu przemawiającego wprost do duszy. Chciałabym. żeby zrozumieli. dlaczego tak bardzo kochano tę ‚Księgę’ przez dwadzieścia pięć wieków.

(ze wstępu Ursuli K. Le Guin)

‚Księga Drogi i Dobra’ to wyjątkowa. niezwykle inspirująca poetycka interpretacja starożytnego tekstu stworzonego dwa i pół tysiąca lat temu przez twórcę taoizmu.

Według jej mądrości żadna z naszych cech nie różni się od cech doskonałego władcy. genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa.

W tej przełomowej współczesnej interpretacji starożytnego klasyka Ursula Le Guin przedstawia uświęconą i zadziwiająco potężną filozofię chińskiego myśliciela.

Książka zawiera obszerne osobiste komentarze autorki. podkreślające wartość tekstu – zwłaszcza w naszych trudnych. niespokojnych czasach.

Przekładu tej mistrzowskiej interpretacji dokonali Justyna Bargielska i Jerzy Jarniewicz. a notę o autorce przetłumaczyła Kaja Gucio.

Spośród wielu tłumaczeń ‚Księgi Drogi i Dobra’ wersja Ursuli K. Le Guin jest szczególnym skarbem. Prawdziwą rozkoszą.

Chianglian Al Huang. twórca fundacji Living Tao

Ursula K. Le Guin (1929-2018) – powieściopisarka amerykańska. Córka znanego antropologa Alfreda L. Kroebera (śladem panieńskiego nazwiska jest litera K po imieniu) i wywodzącej się z polskiej rodziny Krakowów badaczki indiańskiego folkloru i pisarki Theodore Kroeber. Wyniesiona z domu znajomość rytuałów. obrzędów i szamańskich praktyk. a także zainteresowanie i szacunek dla kulturowej odmienności i różnorodności wywarły duży wpływ na pisarstwo Le Guin. której utrzymana w konwencjach literatury science fiction i fantasy twórczość jest wysoko ceniona również poza kręgiem miłośników fantastyki. Jej powieściowy debiut. ‚Świat Rocannona’ (1964. ‚Rocannon’s World’). otwiera fantastycznonaukowy tzw. ‚cykl haiński’ – należące doń powieści i opowiadania dzieją się w świecie przyszłości. w którym planety zasiedlone przez humanoidalnych przedstawicieli pradawnych cywilizacji Hain po tysiącleciach izolacji nawiązują wzajemne kontakty. tworząc galaktyczną Wspólnotę. Wybitnym osiągnięciem artystycznym Le Guin jest tetralogia fantasy o świecie ‚Ziemiomorza’. na którą składają się ‚Czarnoksiężnik z Archipelagu’ (1968. ‚A Wizard of Earthsea’). ‚Grobowce Atuanu’ (1972. ‚The Tombs of Atuan’). ‚Najdalszy brzeg’ (1972. ‚The Farthest Shore’) oraz ‚Tehanu. Ostatnia księga Ziemiomorza’. (1990. ‚Tehanu. The Last Book of Earthsea’). Prócz niezwykle sugestywnej wizji rzeczywistości. w której miejsce i funkcje zarezerwowane u nas dla nauki zajmuje magia. powieści te przynoszą interesujące portrety psychologiczne głównych bohaterów. a zwłaszcza bohaterek (pisarstwu Le Guin nieobce są umiarkowane tendencje feministyczne). a także niebanalne myślowe przesłania. Przez całą twórczość Le Guin przewija się wątek równoważących się przeciwieństw (światła i ciemności. dobra i zła. życia i śmierci); mądrość i dojrzałość w tworzonych przez nią światach opierają się na świadomości. że dopiero taka równowaga stanowi ideał pełni i warunek harmonijnego istnienia. Niewątpliwie w jej pisarstwie można odleźć wpływy Wschodu. szczególnie taoizmu. a także m.in. idee psychologii głębi Junga. Le Guin nie unikała problematyki społecznej. politycznej. o czym świadczą dwie jej książki. mające charakter literackich utopii: ‚Wydziedziczeni’ i ‚Wracać wciąż do domu’ (1985. ‚Always Coming Home’) – powieść będącą wszechstronną panoramą życia i kultury stworzonej przez pisarkę ludzkiej nacji. zamieszkującej w odległej przyszłości dzisiejszą Kalifornię. Przeważająca część jej twórczości została przełożona na polski dzięki staraniom m.in. takich tłumaczy. jak St. Barańczak. P. Braiter. P.W. Cholewa. M. Dutkiewicz. L. Jęczmyk. A. Sylwanowicz. Z. Uhrynowska-Hanasz. Była wielokrotnie nagradzana. zdobyła po kilka nagród Hugo i Nebula. zaś jej książki są chętnie ekranizowane.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 36


Sprawa honoru

Autor: Olson Lynne

Historia polskich pilotów. których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w 1940 roku. To także opowieść o zaskakującej zdradzie. jakiej dopuścili się alianci pod koniec II wojny światowej.

Losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303. którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników wojennych.

Towarzyszymy im w czasie szkolenia przed wojną. ich dramatycznej ewakuacji do Francji. a później do Wielkiej Brytanii. w której – początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF – odegrali kluczową rolę. a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy. gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane. a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu.Sprawa honoru odkrywa chwal

26.9: https://woblink.com/ebook/ciekawy-przypadek-beniamina-buttona-i-inne-opowiadania-angielski-z-francisem-scottem-fitzgeraldem-francis-scott-fitzgerald-ilya-frank-147200u

Cena: Ilya Frank


Hannah

Autor: Lucy Wild

Dwudziestoletnia Hannah przeżyła piekło. Mimo że od koszmarnej nocy. która całkowicie zmieniła jej życie. minął rok. bolesne wspomnienia wciąż powracają. By się od nich odciąć. dziewczyna decyduje się rozpocząć studia w Nowym Jorku z dala od domu i wspomnień. Początkowo nastawiona sceptycznie do zawierania znajomości. z czasem zaczyna się przekonywać do niektórych ludzi poznanych na kampusie. Gdy nowi przyjaciele odkrywają jej tragiczną przeszłość. okazują jej pełne wsparcie i namawiają do rozpoczęcia terapii. która ma pomóc w walce z traumą.

Wkrótce jednak na horyzoncie pojawia się nowy problem. Will Logan – gwiazda uczelni i wieczny imprezowicz – który każdą noc spędza w łóżku innej dziewczyny. I choć początkowo oboje czują do siebie jedynie niechęć. może się okazać. że łą

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 37.9koszałki opałki, książki play za darmo, kapitularz diuną, papież franciszek książki, violetta kwiatkowska, nie odkładaj życia na później, mark olshaker, testy gimnazjalisty, wizje nieba, olga hund, piekielna miłość pdf haner, czechow śmierć urzędnika pdf, joanna jurgała-jureczka, żywienie w sporcie pdf, dziewczyna znad morza, nemezis i inne utwory poetyckie, normalni ludzie ebook, erotyczne mp3, apollo i boskie próby 5, aleksandra fredro, bart d. ehrman, poligamista, konrad lektura…