Papusza

Papusza

Autor: Angelika Kuźniak

Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza. czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze. proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą. są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.

Popularność. która przyniosła jej rozgłos. szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu. również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła. pochowano ją z dala od cygańskich mogił.

Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych. które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy. jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami. rzeź na Wołyniu. przymusowe osiedlanie. nieufność Polaków. a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.

Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie. którego już nie ma. I cenie. jaką płaci się za inność.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 12.6


1

:

:

Cena:


Atomowe nawyki. Drobne zmiany. niezwykłe efekty

Autor: James Clear

Atomowe nawyki to sprawdzona i poparta naukowymi dowodami metoda kształtowania dobrych przyzwyczajeń i wyzbywania się złych nawyków.

„Fundamentem książki jest model nawyków składający się z czterech kroków (wskazówka. pragnienie. reakcja i nagroda) oraz czterech praw zmiany zachowania. które z tych kroków wynikają.

Przedstawione przeze mnie założenia stanowią zintegrowany model bazujący na naukach kognitywnych i behawioralnych. Moim zdaniem. jest to jeden z pierwszych modeli ludzkiego zachowania. który uwzględnia wpływ na nawyki zarówno bodźców zewnętrznych. jak i wewnętrznych emocji. Choć niektóre terminy mogą być ci znane. jestem przekonany. iż szczegóły – oraz zastosowanie czterech praw zmiany zachowania – wskażą ci nowe podejście do nawyków’.

Praktyczna. Inspirująca. Motywująca. Książka Jamesa Cleara to błyskotliwie napisany. wsparty teorią behawioryzmu poradnik prezentujący skuteczne podejście do budowania nawyków. Ta fascynująca lektura pozwala zrozumieć mechanizmy kierujące naszym codziennym zachowaniem. Na kanwie inspirujących przykładów James Clear pokazuje. jak drobne nawyki decydują o naszym życiu – często wiele lat później. Fenomenalna książka o tym. jak odnieść sukces metodą małych kroków.

Ewa Szmidt-Belcarz. CEO Grupy Empik

W programie Akademii Psychologii Przywództwa rozwijamy paradoksalne podejście do zmiany: mikrokorekty – makroefekty. Poszukujemy zarówno na poziomie organizacji. zespołów. jak i w zarządzaniu sobą takich nawyków. których korekta może pociągnąć za sobą lawinę zmian. Ta świetna książka wpisuje się w ten nurt i dlatego gorąco ją polecam.

Jacek Santorski. twórca Akademii Psychologii Przywództwa

Książka Jamesa Cleara idealnie odzwierciedla ludzkie zachowania. Autor pokazuje. jak tworzą się nawyki i jak nimi sterować. Tajemnica osiągania trwałych rezultatów polega na stosowaniu świadomych strategii kształtujących wybrane przyzwyczajenia. zgodne z tym. kim chcemy być. Z całego serca zachęcam do przeczytania!

Jakub B. Bączek. BĄCZEK. trener mentalny

Zwycięzcy i przegrani mają te same cele. Dlaczego więc jedni wygrywają. a inni nie? Otóż tajemnica tkwi w sile nawyków i zmianach. które dokonują się na trwałe w tożsamości. „Dopóki postęp nie stanie się częścią ciebie. dopóty będzie tylko przejściowy” – stwierdza autor. James Clear przedstawia sprawdzony zestaw metod. które pozwalają stworzyć system myślenia i działania prowadzący do zmiany postrzegania siebie. a w rezultacie do osiągnięcia spodziewanych efektów. Proces. który autor przedstawia w książce. jest mi bliski od lat. Stosując w praktyce podejście kognitywistyczne. oparte na mobilizowaniu neuroplastyczności mózgu. wraz z moimi klientami głęboko doświadczam tego. że rozpoczynając od małych kroków. możemy odnosić duże osobiste zwycięstwa. Serdecznie polecam „atomową” metodę Cleara.

Maciej Bennewicz. Instytut Kognitywistyki

Zmiana nawyków nie jest łatwa. James Clear dowodzi. że podstawową rolę grają czynniki zewnętrzne. Aby nad nimi zapanować. należy je poznać. a następnie zastosować odpowiednią technikę. O tym właśnie są Atomowe nawyki. Clear prezentuje wyniki badań naukowych. przeplata je opowieściami o konkretnych osobach i konkretnych zdarzeniach. równocześnie dostarczając czytelnikowi łatwe do zastosowania narzędzia do skutecznego działania i realizacji zamierzeń.

Ewa Mukoid. Master Coach ICF. dyrektor Instytutu Mukoid

Wydawnictwo: Galaktyka

Cena: 44.9adam mazurkiewicz, stiglitz ekonomia sektora publicznego pdf, ontologie, rozwój lokalny pdf, 365 dni lipińska pdf chomikuj, moje serce w dwóch światach doci, wos zadania maturalne, lod dukaj, geozagrożenia, wyznania gejszy pdf, agnieszka rzepka, pułapka myślenia, feynmana wykłady z fizyki, człowiek w poszukiwaniu sensu pdf, gawędy o sztuce, wiec co to, matasek pdf, cialdini wywieranie wpływu, antykruchość książka, aleksander jabłonowski agent, socjologia pdf, streszczenie ani z zielonego wzgórza rozdziały, czerwona prawica…