Żar

Żar

Autor: Dariusz Rosiak

Z jednej strony kolonializm. głód. konflikty plemienne. epidemie i klęski naturalne. krzywdy wyrządzone przez białego człowieka. Z drugiej – safari. nieskażona natura. piękno krajobrazu i wieczne lato. Tyle stereotypy. A jaka Afryka jest naprawdę? Tego próbuje się dowiedzieć Dariusz Rosiak. który – na szczęście dla czytelnika – zawsze chodzi własnymi drogami i zawsze zadaje wnikliwe pytania. Dzięki temu jego Afryka jest inna. ale nadal piękna i fascynująca.

„Gdyby poszukać wszystkich odmian życia. bez wygodnych kompromisów i honorowania tabu. bez zgody na polityczną poprawność i oportunizm? Może udałoby się nam dowiedzieć czegoś więcej o kontynencie. wobec którego zwykle stosujemy tylko trzy wygodne podejścia: łatwo nam jest użalać się nad Afryką. jeszcze łatwiej ją czcić.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 32


Na marne

Autor: Marta Sapała

Mówi się. że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności. a w śmietnikach lądują kilogramy resztek. które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to. co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków. dziesiątki suchych kromek chleba. resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków. obite jabłka. opakowania z przeterminowanym makaronem. którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie. jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi. którzy żywią się tym. co znajdą w śmietnikach. zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców. szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych. oddaje głos ludziom bez domu i tym. którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca. w których powstaje żywność. i te. w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

„Na marne” to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 17.55sodoma książka martel, powieść whartona, darmowe ksiazki, wiedziała, poradnik do minecrafta, sam christer, wendy piotruś pan, indicatif, braksator, atlas świata pdf, entomologia sądowa, autoteliczna, biografia fryderyka chopina, louise penny, ginekologia i położnictwo bręborowicz…