Harald

Harald

Autor: Amundsen Birger

Trzydziestosiedmioletni Harald Soleim trafił na Svalbard w 1977 roku. Choć planował zostać tam jedynie rok. by potem ruszyć na podbój Ameryki Południowej. Kapp Wijk stało się jego domem na kolejne czterdzieści lat.

„Wysoki. blady. energiczny mężczyzna. Miał brodę. ale bardziej niż trapera przypominał rabina”. Żył tak. jak zawsze pragnął. i tak jak jego zdaniem żyć było trzeba. Znany ze swojego uporu i nieprzejednania. zyskał sławę na całym Svalbardzie. Lata spędzone w samotności zahartowały go i uczyniły jeszcze bardziej nieustępliwym. Samotnik w noce polarne. latem – dusza towarzystwa. W swojej traperskiej chatce gościł agentów KGB. norweską królową i światowej sławy pianistę. Ma trudny charakter. ale jak mało kto zjednuje sobie ludzi.

Norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen. wieloletni powiernik Haralda. rysuje portret nietuzinkowego człowieka. który wybrał najdalszą Północ na swój dom. Z życzliwym dystansem opowiada historię Soleima. awanturnika. samotnika. a przede wszystkim oddanego przyjaciela. Człowieka pogodzonego z upływającym czasem i śmiercią. Bo jak mówi sam bohater książki: „Jestem już stary. swoje przeżyłem. więc to dla mnie żadna tragedia”.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 22.26


Fizyka smutku

Autor: Georgi Gospodinow

Laureat Nagrody im. Jana Michalskiego

Powieść. dzięki której Georgi Gospodinow znalazł się w gronie najciekawszych pisarzy współczesnej Europy

Jest najpewniej rok 1925. Dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy sam trafia na jarmark. W spoconej dłoni trzyma piątaka. którego dał mu ojciec. Wszystkie pieniądze oddaje przy wejściu do jednego z namiotów. by zobaczyć stwora. którego naganiacz nazywa Minotaurem. Przez kolejnych sześć miesięcy chłopiec nie jest w stanie wykrztusić słowa…

Tak zaczyna się historia przez którą – niczym mitycznym labiryntem – bohater prowadzi czytelnika. zmieniając czasy i perspektywy swojej opowieści. Dzieje wielopokoleniowej rodziny wpisują się w niej w losy Europy Środkowo-Wschodniej. a nad wszystkim metaforycznie unosi się postać greckiego Minotaura.

Fizyka smutku wciąga czytelnika siłą opowieści. przemyślaną konstrukcją i empatią. z jaką autor traktuje zarówno swoich bohaterów. jak i mitologicznego potwora.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


ISBN

9788324035250: Wydawnictwo

Format

17.99: https://woblink.com/ebook/tajemnica-domu-helclow-jacek-dehnel-piotr-tarczynski-maryla-szymiczkowa-16953u

Cena: Piotr Tarczyński


:

Wydawnictwo: Znak

Cena: 12.9ewa trzebińska, biochemia lippincott, zegadłowicz pisarz, raporty pileckiego, 613 przykazań judaizmu, lingua latina medicinalis, wieczny batman tom 1, rozmowy na koniec wieku, rozprawa o metodzie, mikolaj gogol, pilipiuk zły las, orbita zysku, detektyw pozytywka grzegorz kasdepke, giganci na ziemi, darmowe e booki do pobrania, dusiołek bolesław leśmian, bluszcz symbolika, lek na śmierć książka, szczęśliwa skóra, jak mniej myśleć. dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych chomikuj…