Nienawiść

Nienawiść

Autor: Stanisław Srokowski

Zbiór opowiadań. który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu.

Polskie Kresy wytworzyły własną piękną legendę. zrodziły takich gigantów literatury jak Mickiewicz. Słowacki. Schulz i Herbert. ale stały się też ziemią kaźni i straszliwych zbrodni ludobójstwa. A zbrodnie te. dokonywane w latach 1939-1947 na Polakach. Żydach. Ormianach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne. odbijały się jak echo hańbą odwetu. ‚Nienawiść’ to książka o tamtych czasach. o rozpadzie wartości i zagładzie łacińskiej cywilizacji. o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności. a także o pamięci. o której Kardynał Stefan Wyszyński pisał: ‚Gdy gaśnie pamięć ludzka. dalej mówią kamienie’. Ten zbiór wstrząsających opowiadań nie pozwala. by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach Srokowski ocala świat. o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą ekspresją i wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą. jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.

Stanisław Srokowski – poeta. prozaik. dramaturg. krytyk literacki. tłumacz. Urodzony na Kresach; po wypędzeniu w 1945 r. wraz rodziną osiadł w Szczecińskiem. Studiował na WSP w Opolu (dyplom 1960). pracował w Legnicy. jako nauczyciel. Po Marcu 68 zmuszony do opuszczenia szkoły. zamieszkał we Wrocławiu. zatrudniony m.in.. w Klubie Seniora i jako dziennikarz. W stanie wojennym wyrzucony z redakcji; blisko dwa lata bezrobotny. W okresie 1990-1993 wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktywny uczestnik działań na rzecz odnowy moralnej. społecznej i politycznej kraju. Założył Solidarność w redakcji ‚Wiadomości’. doradzał Z.W. NSZZ Solidarność R.I. we Wrocławiu; był rzecznikiem prasowym związku. Autor wielu powieści. m. in. ‚Duchy dzieciństwa’. ‚Repatrianci’. ‚Lęk’. ‚Anioł zagłady’. trylogii kresowej ‚Ukraiński kochanek’. ‚Zdrada’. ‚Ślepcy idą do nieba’. zbioru opowiadań ‚Strach’ oraz tomów poezji (m. in. ‚Strefa ciszy’. ‚Akty’. ‚Zjadanie’. ‚Miłość i śmierć’. ‚Liryki’). a także książek biograficznych. sztuk teatralnych i słuchowisk.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 30.4


Włoskie miniatury

Autor: Adam Szczuciński

Książka poświęcona współczesnym podróżom do Włoch (Wenecja. Florencja. Rzym. Neapol i Sycylia). Hiszpanii i Tunezji. Zawiera opis wędrówek. spotkań z ludźmi. sztuką i literaturą. Pokazuje. jak odnajdywać ślady przeszłości w dzisiejszym krajobrazie Włoch. Talent autora sprawia. że słyszymy żywy głos jego wielkich poprzedników i zgiełk śródziemnomorskiej codzienności.

„Pisanie o Włoszech. o włoskich podróżach jest zdawaniem samemu sobie relacji z tego. co w życiu ważne. istotne. piękne. Robieniem notatek. szkicem do rysunku. Zapiskami na marginesach cudzych dzieł. (…)

Wyspa Burano słynie z wyrobu koronek. W dodatku każdy dom w miasteczku pomalowano na inny kolor. Mają tam jeszcze krzywą wieżę. Jest też targ rybny – gdy przychodzę. jest już pusty. Pozostał tylko zapach.

Wydawnictwo: Masterlab

Cena: 4.5pid medycyna, agresja książki pdf, książki o lekarzach, postmodernizm filmowy, tupcio chrupcio mam rodzeństwo, poradnik shadow of the tomb raider, wielki ogarniacz życia we dwoje pdf, owoc granatu paszyńska, mazowsze historia, starcie królów edycja ilustrowana, to o nas pdf, hanna górska, kaja kozłowska, im szybciej idę tym jestem mniejsza, ludlum bourne, bez przebaczenia pdf, myriokefalon…