Ważne. nieważne

Ważne. nieważne

Autor: Tadeusz Kwiatkowski

Kronika kulturalnego życia PRL

Nigdy niepublikowany dziennik Tadeusza Kwiatkowskiego – krakowskiego pisarza i scenarzysty

Ważne. nieważne. Dziennik 1953-1973 to książka o życiu artystycznych sfer Krakowa i Warszawy lat 50.. 60. i 70. Równocześnie. to zapis wnikliwych obserwacji. zachwytów i utyskiwań jednego z najciekawszych twórców tamtego czasu. Kwiatkowski notuje. co czytał. gdzie bywał. co go inspirowało do pisania powieści. scenariuszy filmowych i teatralnych oraz skeczy kabaretowych. Bezcenne z dzisiejszej perspektywy są barwne. utkane z anegdot portrety Kazimierza Wyki. Wisławy Szymborskiej czy Wojciecha Hassa.

Co dla trzydziestoparoletniego pisarza jest ważne. a co nieistotne? Co zajmuje go podczas spotkań Związku Literatów Polskich? Jakie tematy porusza w kawiarnianych rozmowach z Jerzym Wittlinem. Ludwikiem Jerzym Kernem. Jarosławem Iwaszkiewiczem i innymi słynnymi twórcami?

„Nie był komunistą. spotkał się w 1957 z Giedroyciem. znał Gombrowicza. jego przyjacielem był Karol Wojtyła. żoną wybitna aktorka i przyjaciółka Wojtyły. Halina Kwiatkowska. Ale też pisarz nie był w jawnej opozycji wobec systemu… Wyłania się dzięki temu z jego dziennika unikalny portret PRL-owskiej codzienności. zwłaszcza inteligenckiej obyczajowości. a dalej wielkości i nędzy ówczesnych literatów. Bywa też Kwiatkowski socjologiem. notującym systematycznie np. rozmaite dowcipy. za pomocą których Polacy oswajali rzeczywistość PRL.

prof. Maciej Urbanowski

W ręce czytelników trafia pierwszy z dwóch tomów dziennika Tadeusza Kwiatkowskiego – przykład świetnej literatury. ale i być może ostatni wielki dziennik. któremu do tej pory nie było dane ukazać się drukiem.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 39.9


ISBN

9788381477635: Wydawnictwo

Format

32: https://woblink.com/ebook/przewodnik-po-polsce-z-filozofia-w-tle-grzegorz-senderecki-177735u

Cena:


Anioły z Lovely Lane

Autor: Nadine Dorries

Pierwszy tom bestsellerowej serii o wspaniałych. pełnych poświęcenia pielęgniarkach.

Anglia. rok 1953. Do domu pielęgniarek przy Lovely Lane w Liverpoolu przybywa pięć nowych uczennic. żeby rozpocząć praktyki w szpitalu St Angelus.
Dana jest Irlandką i uciekła z rodzinnego gospodarstwa. Victoria pochodzi z arystokracji. ale jej rodzina jest zadłużona po uszy. Beth. córka wojskowego. zaprzyjaźnia się z charakterną Celią Forsyth. Pammy zaś urodziła się w najgorszej dzielnicy Liverpoolu i od zawsze ma w życiu pod górkę.

Rzeczywistość. z którą przyszło im się zmagać. jest skomplikowana i silnie zhierarchizowana. Są zasady. których bezwzględnie należy przestrzegać. a w St Angelus każdy ma swoje miejsce – i biada tym. którzy zbłądzą poza jego granice lub spróbują się zbuntować przeciw panującemu porządkowi…

Pewnego dnia do szpitala zostaje przyjęta młoda dziewczyna po całkowicie spartaczonej. przeprowadzonej zbyt późno aborcji. To zdarzenie będzie początkiem tragedii. która wstrząśnie światem St Angelus aż do samych posad…

Życie i śmierć. miłość i troski. rywalizacja. zazdrość. ale też wsparcie i prawdziwa przyjaźń. Jak to w życiu.

Nadine Dorries pochodzi z Liverpoolu. Sama również ukończyła szkołę pielęgniarską i pracowała w tym zawodzie. doskonale zatem zna temat i branżę. Od 2005 roku jest posłanką do Parlamentu z okręgu Mid-Berdfordshire. Ma trzy córki. Jest autorką wielu bestsellerowych powieści obyczajowych. a kolejne tomy serii o pielęgniarkach z Lovely Lane niezmiennie wzbudzają emocje i zachwyt czytelniczek.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 30.4danuta wałęsa pierwszy mąż, brzydkie kaczątko andersena, pilipiuk zaginiona, wojciech charchalis, upojenie kristen proby, księga wyjścia pdf, analiza wyników, albo albo, snajper. historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii, magiczne drzewo olbrzym mp3, ferdynand antoni ossendowski, kobieta w policji, milton raj utracony pdf, optymizmu można się nauczyć pdf, michael jordan życie…