Marie de Gournay (1565-1645): pierwsza francuska emancypantka

Marie de Gournay (1565-1645): pierwsza francuska emancypantka

Autor: Marczuk-Szwed Barbara

Publikacja traktuje o Marie de Gournay. przybranej córce (fille d’alliance) Michela de Montaigne. autorce wciąż dziś mało znanej wśród specjalistów zajmujących się literaturoznawstwem. historią kobiet czy też feminizmem. Tymczasem w swojej epoce była ona jedną ze znaczących postaci panoramy intelektualnej Paryża. a sławę (niekiedy kontrowersyjną) zapewniły jej. obok jej własnych dzieł. opracowywane przez nią kolejne wydania Essais jej przybranego ojca. Autorka książki określa ją mianem „pierwszej francuskiej emancypantki”. podkreślając jej prekursorską rolę w powstawaniu idei. które przybiorą konkretny kształt dopiero dwa stulecia później. Marie de Gournay ośmielała się wkraczać w swoich pismach w obszar refleksji zarezerwowany dla mę

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Cena: 49.9


Psychologia przyszłości

Autor: Grof Stanislav

Autor jako psychiatra doświadczał w ramach eksperymentu naukowego wpływu środków psychodelicznych. Następnie przez wiele lat sam prowadził badania z użyciem środków psychoaktywnych. a gdy zostały zakazane. opracował wraz żoną Christine metodę oddychania holotropowego – terapii i autoeksploracji bez udziału psychodelików. Udowadnia. że autentyczna duchowość. bazująca na głębokim. osobistym doświadczeniu. stanowi niezwykle ważny wymiar życia i nadaje sens ludzkiemu istnieniu.

Wiele zaburzeń. które obecnie są diagnozowane jako psychotyczne i leczone przy pomocy tłumiących środków medycznych. to w istocie trudne etapy radykalnej transformacji osobowości i duchowego otwarcia. Jeśli są one właściwie rozumiane i wspierane. mogą prowadzić do emocjonalnego i psychosomatycznego uzdrowienia. uderzających zmian psychologicznych i rozwoju świadomości. Epizody o takiej naturze można odnaleźć w życiu szamanów. joginów. mistyków i świętych. Literatura mistyczna całego świata opisuje te kryzysy jako cenne drogowskazy na duchowej ścieżce i potwierdza ich uzdrawiający i transformacyjny potencjał. Efektem duchowych kryzysów. których naturalny bieg nie jest zakłócony. może być poprawa stanu psychosomatycznego. większy entuzjazm wobec życia. przyjęcie bardziej satysfakcjonującej strategii życiowej i poszerzenie światopoglądu o duchowy wymiar istnienia.

Wiele lat temu Stanislav Grof po raz pierwszy podzielił się swoimi obserwacjami z terapii w poszerzonych stanach świadomości. Choć dziś jego prace nie są już tak szokujące jak kiedyś. wciąż mogą zaskakiwać ilością trafnych obserwacji oraz żelazną konsekwencją w opisywaniu paradygmatu psychologii transpersonalnej. Jeśli ktoś styka się z jego dziełem po raz pierwszy. z pewnością przeżyje poznawczą rewolucję. Psychologia przyszłości spełni jednak oczekiwania nawet największych fanów jego twórczości. Grof podsumowuje w niej całą swoją aktywność naukową – od mapy zaburzeń emocjonalnych poprzez zasady terapii w stanach holotropowych aż po podstawowe elementy ludzkiego bytu. Z całego serca polecam!

Tomasz Kwieciński. twórca Holotropic Poland. projektu zajmującego się oddychaniem holotropowym w Polsce

Psychologia przyszłości ukazuje się po polsku w niezwykle sprzyjającym czasie. Naukowcy coraz chętniej wracają bowiem do badań nad psychodelikami. a Stanislav Grof – jeden z twórców psychologii transpersonalnej – nie tylko był pionierem w tej dziedzinie. ale również wniósł do niej nowatorskie sposoby interpretacji doświadczeń wywoływanych przez te substancje. a także przez wiele innych metod pracy ze świadomością. takich jak medytacja. deprywacja zmysłowa czy techniki oddechowe. Prawdopodobnie największą zasługą Grofa jest uwypuklenie terapeutycznego wpływu przeżyć. które nazywał „holotropowymi”. czyli „zorientowanymi w stronę całości”. Niniejsza książka zawiera zwięzłe i przystępne podsumowanie jego przemyśleń oraz koncepcji sformułowanych w ciągu kilku dekad kariery zawodowej. ukazując go jako jednego z najodważniejszych i najoryginalniejszych badaczy ludzkiej natury i świadomości. Zachęca do zrewidowania niektórych ugruntowanych założeń psychologii i psychiatrii oraz przypomina. że przyjęcie szerszej wizji rzeczywistości może pomóc ludzkości uporać się z wyzwaniami współczesnego świata.

Maciej Lorenc. autor książki Czy psychodeliki uratują świat?. współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego

Wydawnictwo: Galaktyka

Cena: 59.9


https://woblink.com/product-publication/download/196678/epub

1:

:

Cena:konflikty polityczne na świecie, rozwój lokalny i regionalny teoria i praktyka pdf, złe spojrzenia, filmy o książkach, audiobook bestseller, umberto eco jak napisać pracę dyplomową, znajdzki, requiem dla snu książka, piwo wszystko co musisz wiedzieć żeby nie wyjść na głupka, dzieci które gorszą, wiedźmin solucja, skazaniec audiobook, wszyscy patrzyli, nikt nie widział, rebecca makkai, darmowe ebooki pdf, narciarstwo na poziomie, krzyżówka przyrodnicza, bułhakov, rytual przejscia, filary ziemi pdf, książki katarzyny grocholi, książka dieta sirt…