Ślady miasta

Ślady miasta

Autor: Lars Saabye Christensen

NAJBARDZIEJ OSOBISTA POWIEŚĆ CHRISTENSENA!

PIERWSZY TOM TRYLOGII

Oslo. dzielnica Fagerborg. rok 1947. Ewald Kristoffersen pracuje w agencji reklamowej. a jego żona Maj jest gospodynią domową. Jak większość mieszkańców powojennego Oslo. małżeństwo stara się jakoś wiązać koniec z końcem. a ich życie niczym szczególnym się nie wyróżnia. może z jednym wyjątkiem: ich syn ma osobliwą naturę. „Jesper przypomina przedziwną strunę. jednocześnie luźną i napiętą”.

Oto pierwszy tom trylogii. być może najbardziej osobistego dzieła Larsa Saabye Christensena – prozaika i poety od lat wymienianego w gronie najważniejszych norweskich kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Główni bohaterowie tej powieści mieszkają pod adresem Kirkeveien 127. czyli w domu. w którym niegdyś mieszkali dziadkowie autora.

Christensen zawsze podkreśla. że jego żywiołem jest fikcja – wymyślanie i opowiadanie historii. Tutaj losy bohaterów są mocno splecione z samym miastem. a autor jest. jak wiadomo. niezrównanym twórcą światów. w których czytelnik zatapia się i zaczyna żyć razem z postaciami. Jednocześnie odbieramy dzieje Ewalda i Maj jako coś absolutnie uniwersalnego – jako opowieść o rajach utraconych. które wszyscy w sobie nosimy.

Kto z nas nie stał nigdy na rogu ulicy. nasiąkając miejskim zgiełkiem? Jakie ślady zostawiają w nas światła i dźwięki miasta? Jakie historie kryją w sobie powojenne protokoły Czerwonego Krzyża z Oslo? Jak te historie się łączą?

To jedna z tych powieści. które nie krzyczą głośno. ale lśnią pięknymi. intymnymi portretami i mądrością. Lars Saabye Christensen jest największym spośród piewców Oslo.

„Dagsavisen” (Norwegia)

Lars Saabye Christensen potrafi wprawić czytelnika w dobry nastrój. czasem wywołując głośny śmiech. Ale typowa dla tego autora czułość jest tu również obecna – zarówno w zdaniach. jak i pomiędzy nimi. Nawet mocniej niż przedtem.

„Adresseavisen” (Norwegia)

Pierwszorzędna jakość. pod każdym względem.

„Politiken” (Dania)

Pozostawione przez matkę pisarza referaty przemieniły się w wielką literaturę.

„Berlingske” (Dania)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


ISBN

9788366328143: Wydawnictwo

Format

28.9: https://woblink.com/ebook/zbrodnia-na-blokowisku-rumin-aleksandra-183049u

Cena:


Przysługa

Autor: Beata Dmowska

Mija pół roku odkąd Natalia zamieszkała w domu Zofii. swojej nieżyjącej babki.

Zbliża się 30 czerwca – dzień. w którym według słów Zofii będzie można wykopać w ogrodzie ukryty skarb. Trzy kobiety przystępują do poszukiwań. Zamiast skarbu wydobywają jednak z ziemi ludzki szkielet. Czyje to szczątki i jak długo tam leżą?

Następnego dnia rano Marta. córka Natalii. wybiera się na konną przejażdżkę. Po drodze ma komuś wyświadczyć obiecaną przysługę. Tego dnia nie wraca do domu i ślad po niej ginie.

Tymczasem policja ustala tożsamość zakopanych zwłok i okazuje się. że to zaginiona przed siedmioma laty Nina Błaszkin. Ukrainka. która pracowała w sadzie dziadka Natalii. Dowody wskazują. że została zamordowana.

Czy ta zbrodnia ma jakiś związek ze zniknięciem Marty? I czy m

36.9: https://woblink.com/ebook/kosmetyki-naturalne-dla-ciebie-mucha-wiktoria-181175u

Cena:


ISBN

9788327647078: Wydawnictwo

Format

26.99: https://woblink.com/ebook/dziedzictwo-kopernika-iv-ognista-korona-tony-abbott-181926u

Cena:


1

:

:

Cena:


Skrzypeczki płanetników

Autor: Mariusz Obiedziński

W przeddzień szesnastych urodzin Tomek otrzymuje od swojego dziadka niezwykły prezent – bardzo stare skrzypce. Nastolatek zauważa. że w instrumencie drzemie niezwykła moc: nawet delikatne poruszenie strun ma wpływ na zmianę pogody. Wkrótce do Tomka przybywają trzej płanetnicy – demony żyjące w chmurach. i domagają się zwrotu skrzypiec. twierdząc. że niegdyś należały do nich. Tomek nie chce się na to zgodzić. Wykonana przez niego kunsztowna improwizacja przywołuje potężną burzę i rzuca Tomka wraz z jego siostrą. Luizą. w wir czasu. Do jakiej odległej rzeczywistości trafią i czy będą potrafili stamtąd wrócić?

Wydawnictwo: Novae Res

Cena: 27


ISBN

9788324264353: Wydawnictwo

Format

26: https://woblink.com/ebook/tristitia-moderna-pasja-mitu-tristanowskiego-w-nowoczesnej-literaturze-filozofii-i-muzyce-artur-zywiolek-181651u

Cena:


Seksografie

Autor: Wiener Gabriela

Pierwszy reportaż o seksie i seksualności. którego autorka sprawdza wszystko na własnej skórze.

Zamieszkuje z peruwiańskim seksguru i jego sześcioma żonami.
Antidotum na niewierność szuka w klubie dla swingersów.
Dołącza do prostytutek i transwestytów oferujących swe usługi w parku w Paryżu.
Testuje granice zazdrości i pożądania w trójkącie. do którego namówiła swojego partnera.
Latynoamerykańska reportażystka Gabriela Wiener w każdy z opisywanych przez siebie tematów wchodzi dogłębnie i bez zahamowań. a o seksie pisze jak o najnormalniejszej rzeczy na świecie.
Nie ma tu wulgarności i szukania taniej sensacji. ale nie ma też eufemizmów. uników i owijania w bawełnę. Autorka nie boi się odkrywać własnych emocji – lęku. pożądania czy poczucia własnej nieatrakcyjności. O swoich doświadczeniach opowiada jednocześnie z czułością i dystansem. np. kiedy idzie z mężem do klubu swingersów i odkrywa. że jej pierwszą reakcją na nadmiar potencjalnych partnerów jest… znużenie. Wieczór tam spędzony relacjonuje z antropologiczną dokładnością (konfiguracje pokoi. obyczaje bywalców). a przy okazji bada granice swoich zachowań i swojego związku.
Moralizowania w ‚Seksografiach’ nie ma w ogóle. bo Wiener nie ocenia. tylko obserwuje. Innych. ale przede wszystkim siebie.

‚Seksografie’ otwierają serię reporterską wydawnictwa Prószyński i S-ka. Okładki książek projektuje Ula Pągowska. a zdjęcia na nie wybiera – spośród prac własnych i swoich przyjaciół – zespół czołowych polskich fotoreporterów Napo Images.

Poliginiczny seksualny guru z sześcioma żonami. swingersi. sadomasochistyczna domina. trans. kobieca ejakulacja… o matko!
‚Seksografie’ to dzika podróż przez jeden z najbardziej fascynujących obszarów: ludzkich namiętności. Gabriela Wiener nie bierze jeńców i odważnie eksploruje fetysze. pożądanie i erotyzm. Przy okazji nie wstydzi się odkrywać własnych fantazji. To nad wyraz szczera i bezkompromisowa opowieść dotycząca otwierania się na nowe doznania.
W kraju. gdzie edukacja seksualna będzie niedługo zakazana. ta książka jest obowiązkową lekturą.
Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni. feministka. działaczka społeczna. pisarka

Wiener nie ucieka od śmiałych scen erotycznych. a jednocześnie ma zdolność balansowania między cielesnością a ciekawością.
‚The Paris Review’

Do najciekawszych pisarek tego pokolenia należy Gabriela Wiener. peruwiańska dziennikarka najbardziej znana ze swoich porywających odkryć dotyczących kobiecej seksualności… Pisze dowcipnie. wartko i odważnie. poruszając często tematy dotychczas nieporuszane.
Jedną z przyjemności towarzyszących lekturze ‚Seksografii’ jest nieustające poczucie niedowierzania – czytelnik co i rusz zastanawia się: czy ona naprawdę zamierza napisać o tym (i to jeszcze tak otwarcie)? A zaraz potem na świecie następuje niewielka. ale zauważalna zmiana. ponieważ… tak. ona właśnie to zrobiła!
‚Los Angeles Review of Books’

Tej nocy zamierzam być niewierna za przyzwoleniem mojego męża. Drzwi wejściowe do 6&9 są tak dyskretne. że przeszliśmy obok już dwa razy. Na sobie mam płaszcz kamuflujący mój zuchwały look. w sobie trzy łyki piwa. J ma czterodniowy zarost i jest taki przystojny i taki mój. że nie jestem sobie w stanie wyobrazić. że za kilka chwil pójdzie do łóżka z kimś. kto nie jest mną. Jest jedenasta. zwykła czwartkowa noc w Barcelonie. Na ekranie telewizora zawieszonego nad barową ladą leci film porno. w którym kierowca ciężarówki chędoży kruchą blondynkę. Pierwszy raz? Tak. Proszę za mną. mówi kobieta pierwszego (sprośnego) kontaktu.
Noc zapowiada się międzypokoleniowa. wielorasowa i wieloorgazmiczna. W odróżnieniu od innych klubów pełnych nadzianych. kapcaniejących sześćdziesięciolatków 6&9 jest otwarty na przeżywających apogeum swoich seksualnych apetytów młodych ludzi. Poza tym cieszy się opinią „higienicznego”. kwestia. którą początkowo lekceważyłam. wierząc. że „seks jest brudny tylko wówczas. gdy robi się to dobrze” (Woody Allen dixit). lecz która ostatecznie przeważyła na jego korzyść.
Wchodzimy do środka i nasza pilotka zabiera nas na błyskawiczny rekonesans informacyjny. podczas którego zapoznajemy się z regułami gry. ‚To jest sala do rozgrzewki – mówi. – Tutaj możecie potańczyć albo rzucić okiem na film. popijając drinka’. Schodzimy po schodach do piwnicy. erotycznej wersji jaskini Platona. czy raczej pieczary. w której szaleje grupka ludożerców. Odtąd dozwolone są wyłącznie stroje Adama i Ewy.
Przez całe popołudnie stroiłam się jak panna młoda do ślubu i wypełniłam co do joty instrukcje zamieszczone w klubowym ogłoszeniu: ‚Dziewczyny. ubierzcie się seksownie’. Wciągnęłam obcisłą. czarną superminispódniczkę z plisami. Włożyłam bluzkę z dużym dekoltem w tym samym kolorze i wysokie kozaki. które podkreślały apetyczność moich szczupłych ud. Zdecydowałam się na całkowitą depilację. Zademonstrowałam ją J. Odniosłam wrażenie. że widząc dosadność moich argumentów. po raz pierwszy zdał sobie na poważnie sprawę. dokąd idziemy i po co.
Zazwyczaj ludzie odwiedzają kluby swingersów. żeby nie musieć kłamać. Ich najważniejszym celem jest nawiązanie stosunku genitalnego z innymi parami pod bacznym spojrzeniem małżonka. co ma zapobiec pokusie seksu pozamałżeńskiego i zdrady. Ponad połowa zwykłych małżeństw praktykuje potajemne skoki w bok. Nie ma więc ludzi szlachetniejszych od swingersów. Intryguje mnie ta wspólna przygoda. ta wolność seksualna będąca owocem konsensusu. To kontrolowane cudzołóstwo.
(fragment książki)

Gabriela Wiener – ur. 1975. peruwiańska dziennikarka. pisarka i reportażystka.
Wiener od lat odnosi sukcesy dziennikarsko-literackie w Ameryce Południowej a w 2018 roku ‚Seksografie’ ukazały się w USA. gdzie spotkały się z entuzjastycznym odbiorem. Krytycy podkreślali m.in. sięgnięcie do najlepszych tradycji reportażu latynoamerykańskiego (tzw. cronicas). odwagę w zmierzeniu się z tematem i bezpruderyjne odkrywanie przez czytelnikiem zupełnie nieznanych światów. Zbierając materiały do swoich tekstów. Wiener sama doświadcza rzeczywistości. którą opisuje.
Ukończyła studia literacko-lingwistyczne na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Peru. pisze do czołowych gazet hiszpańskojęzycznych: ‚El Pais’. ‚El Comercio’. ‚La Republica’ ‚Primea Linea’. była też redaktor naczelną hiszpańskiej edycji ‚Marie Claire’. Mieszka w Hiszpanii.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 32anna barcz, leszek herman biblia diabła, nowy początek sandi lynn, wróbelek elemelek pdf, masterchef junior książka, harer, dreamland opiatowa epidemia w usa, podstawy nauki o przedsiębiorstwie lichtarski pdf, czasopismo naukowe, 14 dzielnica paryża, język dwulatka pdf, ibuk.pl za darmo, arabski syn tanya valko, tropico 5 poradnik, fahrenheit poradnik, ebooki na kindle, sylwia frołow…