Zabić drozda

Zabić drozda

Autor: Harper Lee

Międzynarodowy bestseller i laureat Nagrody Pulitzera.

Lata trzydzieste XX wieku. małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch. adwokat i głowa rodziny. broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu. urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to. gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego. co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości. współczucia i dobroci.

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 19.74


1

:

:

Cena:


Zakon Świętego Brutusa

Autor: Podlewski Adam

Jesienią 1830 roku. w Warszawie zaczynają ginąć młodzi wojskowi. niegdyś związani z tajnym sprzysiężeniem patriotycznym. zwanym Zakonem Świętego Brutusa. Skruszeni spiskowcy boją się o własne życie. ale duma nie pozwala im szukać pomocy policji carskiej. Proszą więc kogoś innego.

Czy Jacek Olszowski. dawny żandarm Pierwszego Pułku Szwoleżerów Gwardii. zdoła znaleźć mordercę. nim ten dokończy szaloną zemstę?

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Cena: 16


1

:

:

Cena:


Zabierz mnie do domu

Autor: Marie Aubert

Tęsknota za młodością i ówczesnymi marzeniami. nieporozumienia małżeńskie. błędy życiowe… w swoim literackim debiucie. dziewięciu krótkich. ale treściwych opowiadaniach. Marie Aubert tworzy małe światy. w których możemy przeglądać się jak w lustrze.

Autorka świetnie przyjętej w Polsce powieści Dorośli doskonale radzi sobie z krótkimi formami. Zbiór opowiadań Zabierz mnie do domu. podobnie jak powieść. pokazuje. jak dużo się dzieje pod powierzchnią zwykłej codzienności. jak bardzo buzują emocje i ile pozornie bliskie sobie osoby mają do ukrycia.

„Książka Marie Aubert to migawki z życia zwykłych ludzi. którzy gubią się w swoich oczekiwaniach. nie umieją odczytywać własnych i cudzych pragnień. Jest to proza gorzka i dotkliwa. bo autorka operuje w dobrze

:

Cena:


Czarnobylska modlitwa.

Autor: Swietłana Aleksijewicz

’26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku.’

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi. dla których ten dzień był końcem świata. którzy żyć nie powinni. ale przeżyli i żyją. bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym. co wydarzyło się wtedy. i o tym. co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów. których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną. o dzieciach bez włosów. o zwierzętach o smutnych oczach. które zamieszkały w porzuconych domach. o dziwnych stworach. które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym. że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.

Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie. która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

‚Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu. ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi. którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem. nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie’.

Małgorzata Nocuń. redaktorka dwumiesięcznika ‚Nowa Europa Wschodnia’

‚Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś). lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie. bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym. bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon. ale też miłości człowieka do ziemi. na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla. pomnik. przed którym powinien pokłonić się każdy z nas’.

Krystyna Kurczab-Redlich

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 18.54ideologie polityczne, ćwiczenia język niemiecki, święte księgi islamu, katarzyna burzyńska-sychowicz, militarium fredro, kontrterroryzm, soma poradnik, zaufaj mi jestem kłamcą, granice bólu online, jak pisać żeby chcieli czytać, baśń a bajka, uśpione królowe, król kruków pdf, ciekawostki o matematyce…