O powstawaniu Polaków

O powstawaniu Polaków

Autor: Tomasz Ulanowski

W Jaskini Obłazowej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odkryto ludzkie kości i bumerang wykonany z ciosu mamuta. Znalezisko to liczy około trzydziestu tysięcy lat. moglibyśmy więc ogłosić światu. że najstarszym bumerangiem na świecie rzucał Polak. Problem w tym. że Polska jako państwo liczy sobie niewiele ponad tysiąc lat. a i do tej tezy wielu historyków miałoby zastrzeżenia. Niemniej jest to historyczny bagaż. którego nie można lekceważyć. Co tak naprawdę łączy Polaków. na czym opiera się narodowa tożsamość i skąd się wzięła? Te pytania stawia sobie Tomasz Ulanowski. sięgając w przeszłość znacznie dalej niż do symbolicznego roku 966.

Autor rekonstruuje nasz rodowód na podstawie najnowszych badań. Przepytuje paleontologów. archeologów. historyków. genetyków. antropologów i językoznawców. dzięki którym wkraczamy do świata zagadek i tajemnic sprzed tysięcy lat. Niestety odpowiedzi nie są jednoznaczne. Pewne jest tylko jedno: wszyscy jesteśmy dziećmi ewolucji. która toczy się nieprzerwanie od czterech miliardów lat. a każdy Polak to mieszaniec. potomek wiecznego tułacza. który wyszedł z Afryki i zrządzeniem losu znalazł się właśnie tu.

„Interesowały mnie odpowiedzi na pytania: Skąd przyszliśmy? Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Zupełnie nie chciałem napisać książki o tym. że na naszą biologiczną naturę nakładamy różne kulturowe maski. które przejmują albo przynajmniej próbują przejąć nad nami kontrolę i mówią nam. jak mamy żyć. Myślę sobie jednak. że o tym tak naprawdę jest ta książka.” Tomasz Ulanowski

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 27.9


Nowy chłopak

Autor: Rawsthorne Paula

Jack. nowy chłopak w szkole. jest inteligentny. przystojny i cieszy się ogromną popularnością wśród rówieśników. Choć wydaje się idealny. w Zoe początkowo wzbudza nieufność. Wkrótce jednak dziewczyna ulega jego nieodpartemu urokowi. Kiedy zaczynają się spotykać. dochodzi do niepokojących wydarzeń. Zoe nie wie. komu ani w co wierzyć. dopóki nie odkryje tajemnicy tak szokującej. że będzie musiała walczyć o swoje życie.

Zakochanie bywa niebezpieczne…

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Cena: 22.9


A historia toczy się dalej

Autor: Witold Morawski

W książce przedstawiam przemiany zachodzące w Polsce od 1956 roku. to jest od czasu. gdy przybyłem jesienią na studia w Uniwersytecie Warszawskim. Czerwiec 1956. a potem jesień 1956 to był kolejny „nowy początek” w historii naszego kraju. Najwięcej uwagi poświęcam jednak okresowi 1989–2019.

Pokazuję Polskę jako aktywnego członka rodziny europejskiej. Dopiero od 1989 roku realia zewnętrzne umożliwiły pełnienie tej funkcji w pełniejszym wymiarze. Odległy kiedyś świat zewnętrzny jest de facto naszym światem wewnętrznym.

O czymkolwiek piszę. staram się widzieć temat we wzajemnych oddziaływaniach trzech ramion trójkąta: społeczeństwo–gospodarka–polityka. Uwzględniam też doświadczenia Zachodu. którego jesteśmy integralną częścią.

Identyfikuję pewne

:

Cena:sławomir mrożek artysta streszczenie, zbudzone furie, andrzej lam, lawrence durrell żony, tango mrozek, www.libra.ibuk.pl, hanna januszewska kopciuszek pdf, orloff, audio buk, ebook online za darmo, czerwone krzesło magiczne drzewo, joanna kuciel frydryszak, odonic, książki pdf, erika fatland, kwestia ceny miłoszewski ebook, sf poradnik, jane harvey-berrick, namietny pocalunek, baśniobór: tajemnice smoczego azylu, szymonowic sielanki, inna historia, młody stalin…

2021 © Ekonomia przetrwania Theme by SiteOrigin