Mężczyźni objaśniają mi świat

Mężczyźni objaśniają mi świat

Autor: Rebecca Solnit

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki.

Zaczyna się niewinnie. od czegoś. co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości. że rozmawia z autorką książki. którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej. coś. z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn. emanację patriarchalnego systemu. w którym funkcjonujemy. To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media). w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt. a są to bardzo zaniżone statystyki). Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag. z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają. że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom. jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.

Rebecca Solnit jest amerykańską eseistką. historyczką i działaczką feministyczną. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii. filozofii i polityki. m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach. m.in. “Harper’s Magazine” i “Guardian”. 

Wydawnictwo: Karakter

Cena: 29


ISBN

9788328712201: Wydawnictwo

Format

14.62: https://woblink.com/ebook/nowy-wspanialy-swiat-aldous-huxley-bogdan-baran-144299u

Cena:


Tego ci nie powiedziałam

Autor: Kelly Rimmer

MIŁOŚĆ I POŚWIĘCENIE W CZASACH WOJENNEJ ZAWIERUCHY

Jest rok 1942. W Europie szaleje wojna. Na skraju syberyjskiego obozu młoda kobieta składa przysięgę ślubną. Ta decyzja zaważy na jej przyszłości. a kłamstwo leżące u jej podstaw wyjdzie na jaw dopiero w kolejnym stuleciu.

Czasy współczesne. Stany Zjednoczone. Ukochana babcia Alice Hanna trafia do szpitala. Dziewczyna odnajduje w jej domu ukryte pamiątki z dawnego życia: podniszczone zdjęcie młodego mężczyzny. skórzane buciki i list. Sparaliżowana staruszka prosi wnuczkę. by ta pojechała do jej ojczyzny – Polski – i odnalazła ukochanego. Tam Alice zaczyna odkrywać bolesną prawdę. którą jej babcia rozpaczliwie ukrywała przez całe życie.

Gładko przeskakując pomiędzy dwoma płaszczyznami czasowymi – okresem o

Wydawnictwo: Dowody na Istnienie

Cena: 21


Sekretne życie drzew

Autor: Peter Wohlleben

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa. które porozumiewają się ze sobą. drzewa. które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów. drzewa. które doświadczają wrażeń. mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat. jakiego nie znamy.

„Wydawałoby się. że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z

:

Cena:anna świderkówna rozmowy o biblii, daedryczne questy, ogród cieni pdf, ewa bartos, ars amandi, stanisław rosiek, wiry sienkiewicz, rehabilitacja i pielęgnowanie osób niepełnosprawnych strugała pdf, stany zagrożenia życia pdf, elżbieta sadowska, zdążyć przed panem bogiem autor, ćwirlej tam ci będzie lepiej, rodzina kościuszko wykop, rozmówki polsko tureckie pdf, wiedźmy himmlera, w głębi lasu pdf, podręcznik do rosyjskiego pdf, stefan żeromski zmierzch, karolina słowik…