Granice marzeń

Granice marzeń

Autor: Tomasz Grzywaczewski

Od Donbasu przez Naddniestrze. Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku. nie przypuszczał. że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem. nie podejrzewał. że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast. jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie. Ta książka to osobiste historie tych. którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności. o posiadaniu paszportów. które pozwolą im swobodnie podróżować. o walucie. która ma jakąś wartość. i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

„Książka Tomasza Grzywaczewskiego zabiera nas w inny wymiar. do równoległej rzeczywistości. w której Abchazja wygrywa z Pendżabem w finale piłkarskich mistrzostw świata (tyle że organizatorem turnieju nie jest FIFA. ale CONIFA). pieniądze są z plastiku i przypominają żetony do wózków w markecie (to w nieuznanym Naddniestrzu). a nieistniejąca oficjalnie granica (pomiędzy nieuznaną Osetią Południową a resztą Gruzji) dzieli faktycznie na pół wioski i pastwiska. Poradzieckie parapaństwa istnieją już trzecią dekadę i nic nie wskazuje na to. by miało się coś zmienić. Przeciwnie. do starych dołączyły ostatnio tak zwane republiki ludowe w ukraińskim Donbasie. Blisko granic Polski i UE rozciągają się Dzikie Pola XXI wieku. Warto je poznać.” Wojciech Górecki

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 16.45


Świąteczny dyżur

Autor: Adam Kay

W tej książce Adam Kay wraca do swoich dzienników i dzieli się z czytelnikami komicznymi. choć niejednokrotnie poruszającymi historiami. które rozegrały się za błękitną kotarą w okresie świąt.

„Świąteczny dyżur” to list miłosny adresowany do wszystkich. którzy spędzają ten najpiękniejszy czas w roku na pierwszej linii frontu publicznej służby zdrowia. wyciągając zaklinowane bobasy i bombki z różnych otworów ciała pacjentek.

Wydawnictwo: Insignis

Cena: 24.9


Skarpa Warszawska

Format: EPUB.MOBI

33

1: Autor

Cena: Autor


Pogranicze wszystkiego

Autor: Bryżko-Zapór Natalia

Wyjazdy zarobkowe na Zachód – legalne i nielegalne – to codzienność mieszkańców Wołynia. Z ich punktu widzenia wymarzonym Zachodem jest Polska. tymczasem Polacy mają z Wołyniem przede wszystkim ponure skojarzenia. A przecież od tragicznych wydarzeń minęło już ponad siedemdziesiąt lat. narodziły się kolejne pokolenia i – mówiąc najzupełniej banalnie – życie toczy się dalej. Życie. o którym wiemy zdecydowanie za mało.

Natalia Bryżko-Zapór prowadzi nas więc przez Wołyń dzisiejszy i przeszły. Wołyń arian i współczesnych protestantów. Wołyń przemytników papierosów i emigrantów. Wołyń żyjący w cieniu Donbasu i krwawej historii. Wołyń urzekających krajobrazów i lasów zdewastowanych przez rabusiów bursztynu. Wołyń Ukraińców. Żydów i Polaków. Wreszcie Wołyń przedwiecznych bogów. boginek i upiorów.

„Pogranicze wszystkiego” to przewodnik po krainie położonej tuż za miedzą. na ukraińskim brzegu Bugu. żyjącej własnym życiem i poszukującej. trochę po omacku. nowej tożsamości.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 31.9filozofia przyrody pdf, wojciech chmielarz farma lalek, ucieczka od wolności erich fromm, krzysztof maurin, romans świąteczny, kern ludwik, miej wyje a będzie ci dane, olga tokarczuk dom dzienny dom nocny pdf, krótkie wykłady biochemia pdf, typowy kot. czyli jak wytrzymać z ludźmi, grzeszny zdobywca, eleanor oliphant ma się całkiem dobrze, za miasto arras, harer, dzikie serce. tęsknoty męskiej duszy, juul jesper, ebook na kindle, michal pauli, tło religijne…