Kto dopomoże Żydowi…

Kto dopomoże Żydowi…

Autor: Bogdan Musiał

KTO DOPOMOŻE ŻYDOWI… – książka o wielowymiarowym tytule. Zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich można dopełniać na wiele sposobów. Ten. kto pomagał podlegał karze śmierci. Po wojnie dostawał Medal Sprawiedliwego Pośród Narodów Świata. ale bywał też nazywany antysemitą. Dyskusja dotycząca postaw Polaków wobec Holocaustu. roi się od skrajnie sprzecznych opinii i sądów. Cechują ją skrajne emocje. płynące z różnych doświadczeń. które są absolutyzowane.

Bogdan Musiał – historyk – w swej książce nie kieruje się jednak emocjami. ale daje rzeczową wykładnię prawa niemieckiego. które w żadnym innym okupowanym kraju nie było tak surowe i bezwzględne wobec tych. którzy w jakikolwiek sposób udzielili pomocy Żydom. Stopień gotowości w polskim społeczeństwie do pomocy prześladowanym Żydom był na tyle duży. że niemieccy okupanci czuli się zmuszeni stworzyć specjalne prawodawstwo penalizujące takie postawy oraz stosować drakońskie kary i represje. Ich celem było stworzenie atmosfery strachu. aby w ten sposób wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć pomoc skazanym na śmierć Żydom.

Mimo to znalazło się tysiące „Sprawiedliwych wśród narodów świata”. którzy przekraczali granice lęku. Niejednokrotnie zapłacili za to najwyższą cenę. O nich także opowiada ta książka. Ich ofiara często okazuje się jednak argumentem niewystarczającym. Co parę lat Polacy stawiani są pod pręgierzem. oskarżeni o to. że antysemityzm wyssali z mlekiem matki i współpracowali nazistami w eksterminacji Żydów.

Ta dyskusja nigdy nie ustanie. Tym niemniej trzeba bezustannie zbierać świadectwa.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 32


Dzikie serce

Autor: Jamey Bradbury

Nastoletnia Tracy. urodzona traperka. wychowana w dzikich ostępach Alaski. spędza całe dnie na tropieniu zwierząt i powożeniu psim zaprzęgiem w lasach otaczających jej rodzinny dom. Chociaż czuje się bezpieczna w tej dziewiczej krainie. zawsze przestrzega zasad. których nauczyła ją matka. zanim zginęła. Nigdy nie trać domu z oczu. Nigdy nie wracaj do domu z brudnymi rękami. A przede wszystkim: Nigdy nie rań innych ludzi do krwi.

Pewnego dnia obcy mężczyzna napada na Tracy w lesie. Dziewczyna nie pamięta dokładnie. co się stało. ma jednak wrażenie. że zanim straciła przytomność. zraniła go nożem. Do krwi. Następnego dnia zauważa dziwnie znajomą postać. która wyłania się spomiędzy drzew. Zajęta wspieraniem ojca i przygotowaniami do zbliżających się zawodów Iditarod. Tracy nie ma czasu się nad ty

:

Cena:


1

:

:

Cena:


ISBN

9788381711265: Wydawnictwo

Format

29.2: https://woblink.com/ebook/biala-ksiega-uzdrawiania-pdf-kurt-langbein-153857u

Cena:daniel siwiec nowoczesny inwestor pdf, teoria wychowania w zarysie łobocki, bratobójca, michelle obama biografia, rafał smoczyński, rozdarte serce, jowita pustuł, quo vadis audiobook mp3, oskarżyciel whitney g, prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach, hearts of iron 4 poradnik polska, ballada ptaków i węży, mirosław oczkoś, angielski w podróży zwroty pdf, antygona tematy wypracowań, nadzy mężczyźni, skala inteligencji wechslera…