Tam

Tam

Autor: Natasza Goerke

Gdy w latach 80. Natasza Goerke pierwszy raz pojechała do Nepalu. na himalajskich zboczach rosły jeszcze lasy. a stołeczny smog nie przysłaniał górskich szczytów i gwiazd. Czas w Katmandu się sączył. a w rzece Bagmati. pomiędzy napęczniałymi brzuchami martwych krów. pluskały się dzieci. Uliczki pachniały haszyszem i nieliczni turyści. wyłączając himalaistów. wsiąkali w pejzaż. oddając się błogiemu. bezcelowemu snuciu. A potem wkroczył postęp – pojawiły się kafejki internetowe i supermarkety. gwiazdy nad Katmandu zaczęły przegrywać wyścig z neonami. a wycie psów stopniowo zagłuszała muzyka z głośników. Zmiany na lepsze. tak jak wszędzie. mieszały się ze zmianami na gorsze. ale życie płynęło nadal. Wiosną 2015 roku Nepal nawiedziły jednak dwa trzęsienia ziemi. które zakłóciły rytm naturalnych przemian. Tysiące Nepalczyków w jednej chwili straciły życie. setki tysięcy – domy. a turyści uciekli.

„Tam” Nataszy Goerke to opowieść o kraju. który stał się jej drugim domem. Jej Nepal jest zmysłowy. intymny i nieustannie się zmienia. niczym ruchoma mozaika składana z obrazów. zapachów i dźwięków. Malownicze lepianki sąsiadują z architektonicznymi dziwadłami nuworyszów. zapach kardamonu splata się ze smrodem spalin. a klasztorne śpiewy z okrzykami maoistów. O historii kraju opowiadają tam losy monarchów. a w los żebraków wpisana jest historia najnowsza.

To skondensowana opowieść o nieprzewidywalności życia i o tragedii. która będąc jego końcem. stała się początkiem.

„Wspaniała. empatyczna opowieść o małym podniebnym kraju ludzi radosnych. święcie naiwnych i bardzo biednych. Natasza Goerke pyta. jakbyśmy się czuli. gdyby do naszego domu wparowała sfora zagranicznych turystów. zrobiła sobie selfie z krucyfiksem w uchu. obejmując przy tym naszego dziadka. odłamała kawałek klamki na pamiątkę. a następnie. wręczywszy nam długopis. radośnie wybiegła. zostawiając błoto na podłodze. Proszę Państwa. to jest tylko fragmencik tego krystalicznie czystego lustra.” Jacek Kleyff

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Żyj pięknie

Autor: Pema Chördön

Czy możemy czuć. że nasze życie jest dobre. skoro opiera się na tak niepewnych podstawach? Skoro każdego dnia los może przynieść nam bolesne doświadczenia? Pema Chödrön. w swojej kolejnej bestsellerowej książce – Żyj pięknie – przekonuje. że nasze życie może być mimo to dobre. a nawet szczęśliwe i autentycznie piękne.

A wszystko to dzięki tradycyjnej buddyjskiej praktyce zwanej Trzema Ślubami. Praktykowanie Trzech Ślubów jest sposobem na zachowanie równowagi wobec chwiejności losu. Może ono zmienić sposób. w jaki patrzymy na świat i zapewnić nam szczęście oraz spokój.

Pema Chödrön. we właściwy dla niej sposób. czyli ze spokojem i głęboką życzliwością. wyjaśnia. czym są Trzy Śluby: pratimoksza – służenie dobru wszystkich istot.

Wydawnictwo: Czarna Owca

Cena: 20.99


:

:

Cena:


ISBN

9788378189824: Wydawnictwo

Format

33.9: https://woblink.com/ebook/jedz-modl-sie-kochaj-elizabeth-gilbert-20216u

Cena:angielski kryminał z ćwiczeniami, handel międzynarodowy pdf, wściekły pies tochman, problemy ekologiczne w polsce, magdalena półtorak, nowożytność historia, o wilku który miał humory, wołoszanski, historia starożytna jaczynowska, moje dwie głowy pdf, dieta dla mózgu pdf, dziwka, swiateczny dyzur, jacek kolendowicz, piotr herbowski, rumień obrączkowaty (brzeżny)…